Hárání fenky

většinou 4 týdenni stav, během kterého dochází k ovulaci fenky a tedy je možné ji krýt.

Krytí

početí, stav kdy se fenka připustí k psovi, fenka se k psovi obvykle připouští 2x a to obden, fenka vždy cestuje za psem.

Plánované krytí

předpokladané datum, kdy by měla začít fenka hárat a předpokládané datum, kdy bude připuštěna k psovi

Březost

fenka je březí 59-63 dní v průměru od početí

Porod

nastvává po uplynutí březosti v průměru 59 – 63 den od prvního dne krytí. Porod před 59 dnem je považován stále za potrat. Porod po 65 dnu indikuje nějaký závažný problém a je nutno urychleně provést císařský řez, aby nedošlo k úmrtí jak fenky tak štěňátek.

Psí miminko

po porodu štěňátka nemá potřebnou imunitu a proto je velmi nežádoucí a nebezpečné ke štěňátkům a feně pouštět nejen cizí psy, ale i lidi. Při manipulaci s psími miminky bychom měli zachovávat stejné hygienické návyky jako při manipulaci s miminkem lidským. Přibližně ve třech týdnech mají již štěňátka alespoň základní imunitu.

Nicméně až do prvního očkování je nevhodné ke štěňátkům pouštět cizí psi či jiná zvířata, u kterých nevíme jestli mají potřebné očkování. Venčení fenky po porodu by mělo probíhat na tzv. bezpečném místě. Tj. místo, kde se nepohybují cizí psi, fenka by mohla nechtěně zavléci nějakou chorobu virového původu z výkalu cizího psa na štěňátka. Ovšem né vždy je toto možné, proto bychom měli dbát zvýšené opatrnosti.

Odběr štěňátka

nejdříve si může nový majitel odnést domů štěňátko 50.den po jeho narození. Dřívější odběr je nepřípustný a zakázaný chovatelským řádem a zákonem na ochranu zvířat.

Průkaz původu

Základní „osobní“ dokument psa, ve kterém jsou kromě údajů o psovi uvedeny údaje o předcích min. do 3.generace. Je to vlastně rodný list

Chovná/ý

chovná může být jen fena nebo pes a to po splnění podmínek chovnosti.

Chovatelská

chovatelská stanice je doživotním majetkem chovatele. Její název je mezinárodně chráněn, a je součástí jména štěňat.

Jména štěňat

jméno štěňátka se skládá z vlastního jména a predikátu (příjmení), kterým je název Chovatelské stanice. V CZ se zapisuje Harpie de Orphanus, v zahraničí jsou zápisy často opačné…tedy jmeno ChS a pak jméno psa (de Orphanus Harpie). Abecení řada se pak vede na plemeno a chovatelskou stanici,  chovateli je umožněno vynechat v abecedě písmena CH, Q, W, X, Y, a písmena s diakritikou.

CBP – clear by parrent

čistý po rodičích, v případě genetických dědičných chorob na které existují genetické testy. Typicky L2HGA či HC po testovaných rodičích se již narodí štěňata CBP, a není nutné již dále testovat, další generace bodou již opět CBP.

Stafbul fenka


Autorská práva

Fotografie, stejně jako grafické podklady, stejně tak i texty, html kód, a vzhled webu je majetkem Chovatelské stanice de Orphanus a autora Olgy Fučíkové. Jakékoliv zneužití bez souhlasu autora je porušením zákona 121/2000 Sb. V případě zájmu, o naše fotografie či fotografie námi zveřejněné se souhlasem majitelů našich odchovů, nás kontaktujte.