Psí miminko aneb návod k použití

Štěně je psí miminko – od chovatele si jej berete již ve věku, malého dítěte – novorozenecký a batolecí věk už tedy máte za sebou, ale nepočítejte s tím, že máte již hotového pejska, který poslouchá a je socializovaný. Štěně je jako malé dítě, do všeho strká nos a packy, všude šmejdí, štěká, piští. Do všeho kouše i do Vás, všechno ničí, trhá a okusuje, všude čůrá a občas udělá i ten bobek a každé 2 – 4 hodiny se vzbudí, takže si užijete i noční vstávání. Je to prostě malý špunt, na Vás je vštípit mu Vaše zásady a Váš režim. A naučit ho se nebát – socializace je půl práce.

U některých pejsků je běžné, že si „povídají“ a to nejen s jídlem. Mnohdy Vás překvapí, že štěně při jídle či při hře vrčí, chrochtá, kváká nebo vylozuje jiné zvuky. Je to jen jeho způsob projevu, radosti či Vás přemlouvá, aby jste si ním šli hrát, šli ven nebo mu dali jídlo.

Mezi pejsky můžete štěňátko brát prakticky ihned. Pouze mezi ty co znáte a víte, že jsou zdraví a očkovaní a nekonfliktní. Mezi ostatní pejsky až po očkování na vzteklinu tj. během 4 měsíce věku. To stejné platí i o hromadných prostředcích, nebo místech s velkou koncentrací lidí a psů.

Psí miminko venčíme v bezpečných zónách

Do této doby se držte raději v bezpečných zónách. Po naočkování na vzteklinu můžete začít navštěvovat psí školku. Dbejte, aby v psí školce byla rozmanitá plemena a aby učili spíše majitele co s pejskem než cvičili psa ke zkouškám 🙂 Do psí školky se můžete přijít podívat i bez štěňátka. Takže doporučuji, pokud jste již učili rozhodnutí, že si pořídíte psí miminko, si jich pár předem obejít a klidně si popovídat s lidmi a výcvikáři.

Rozhodně si se štěnětem nepořizujete hračku na rozmazlování. Nejdříve Vás čeká rok až rok a půl tvrdé práce a výchovy, na rozmazlování máte zbytek jeho života.

Nakupování

V první řadě si sepíšeme seznam věcí které budeme potřebovat a vyrazíme na nákupy. Toto je nejkrásnější období příprav na štěně, vybírání obojku a vodítka, pelíšku, kennel přepravky či klece, pořízení štěněcí ohrádky, misek, hraček, postroje do auta, tréninkových podložek, pytlíčku na odměnky, zásobníku na sáčky na exkrementy, nechat mu udělat známku se jménem a telefonem, koupit po poradě s chovatelem krmivo, spoustu kousacích a žvýkacích kostiček, další tréninkové pomůcky jako je píšťalka, sprey proti kousání do věcí atd……… No je toho kopa, ale stojí to za to. Vaše psí miminko Vám bude vděčné a šťastné. A to je podstatné.

Obojky a vodítka

používáme nylonové nebo neoprenové, vzhledem k hladké srsti stafíků nerada používám tuhé kožené – mohou jim odřít kůži pod krkem. První obojek Vám vydrží cca měsíc, pak kupujete větší, za další cca 2 měsíce další. A od 8-9 měsíce by vám už mohl stačit jeden. Na obojek pak pověsíme pejskovi městskou známku a známku se jménem a telefonem. Případně můžeme použít rolničku, jde o to, aby při pohybu pejska něco „cinkalo“ – lépe se pak bude psí miminko hledat ve vysoké trávě a Vy podle zvuku budete vědět, kde se potuluje a hlavně pejskovi to nevadí.

Na předvádění na výstavách používáme – kožené se znaky plemene, těch pár minut pejskovi krk neodře a přeci jen vypadá. Vodítka – stopovací šnůra (nejlépe plochá cca 10m dlouhá, až je štěně větší – 6měsíců přejdeme na silnější lano cca 1cm silné) a krátké vodítko na cvičení. Obojky i vodítka používáme od EZYDOG (bohužel tato značka se již do ČR nedováží), ale je na trhu stále obrovský výběr. Flexi vodítko pouze na venčení na výstavách, dbejta na to aby bylo páskové – značka FLEXI a do 25ti kg, poraďte se ale s některým z výcvikářů a naučte se Flexi používat.

Kennel přepravka, klec, ohrádka – proč je používat? 

Z důvodu bezpečnosti Vašeho štěňátka, v bytě se vyskytuje spousta věcí ohrožující minimálně zdraví malého štěněte, el.kabely, horká trouba, cokoliv co na něj může spadnout, saponáty…….v podstatě celý byt je hrozící nebezpečí, a pokud zrovna nemůžete mít drobečka pod dozorem je ohrádka nebo klec ideální řešení. Ohrádku používám je-li štěňátko vzhůru a chce si hrát, klec či kennel přepravku pak používám jako spací pelíšek – na klec z tohoto důvodu používáme i přehoz, pejskovi to zajišťuje dostatek soukromí a klidu. Obzvláště toto oceníte máte-li doma ještě malé děti, které si neustále chtějí se štěňátkem hrát, a dáte-li psí miminko spinkat do jeho klece, naučíte rychleji i děti, že pejsek potřebuje svůj klid. Na doma počítejte s dvojnásobým rozměrem než je doporučován pro Vaše plemeno, u SBT je to pak optimální cca 70×100 cm z důvodu toho, že se mu tam vejdou i stojanové misky.

Přepravky a stany

Máte – li avezri vůči kleci, můžete pejskovi domů pořídit boudu s dvířky. Dobré jsou i látkové stany, ale nemají potřebnou životnost. Dalším významným plus jsou pak rezervace hotelů, kdy se nám, několikrát přihodilo, že jakmile jsem napsala, pes zvyklý na klec a čistotný, nebyl problém. Naopak znám spousty lidí, kterým rezervaci odmítli, neboť pejsek na toto nebyl zvyklý. Další pozitiva, které oceníte, je cestování, pejsek by měl jezdit (je to dáno zákonem o silničním provozu) pouze za A) na schválených autopásech nebo za B) v kleci či přepravce v kufru auta.

A v neposlední řadě – stát se může – a pejsek bude muset být hospitalizován, i z tohoto důvodu, je pak vše snažší. Né méně pak klec oceníte, přijde-li k Vám návštěva, ono přežít vítací rituál SBT, kdy jste nejméně půl hodiny olizování za bublání, vrčení, chrochtání, kvákání a skákání, nemusí každý. A je lepší, pokud si tohle chcete ušetřit, pejska zavřít. Protože né vždy k nám přijde pejskař.

Bezpečné místo

Malé psí miminko potřebuje hodně spát a to min. 22 hodin denně, dospělý pes spí zhruba 16 hodin denně. Na spánek potřebuje klid a tmu, stejně tak jako Vy. Naši stafíčci spávají přes noc ve své kleci zhruba do 12-15 měsíců, pak už je nechávám spávat s námi v posteli. Jde opravdu o bezpečnost malého psího miminka, které všechno zkoumá zuby. A popravdě člověk má i jiné povinnosti v domácnosti, než běhat za štěnětem po bytě a hlídat aby nekousalo do saponátů, do židlí apod… Usnadníte život sobě a pejsek má to svoje – ten svůj klidný kout kdekoliv je s Vámi.

i takto krásně a vkusně může vypadat klec pro pejska zdroj: internet

psí miminko psí miminko

Pelíšky

dnes je jich obrovský výběr, ale nám se nejlépe osvědčili různé polštáře, měli by být z pevnější látky, jinak budete všude mít molitan. Snímatelný potah, aby se pelíšek dal vyprat.

Misky

stojanové, pes který jí s hlavou dolů, hůře tráví, neboť se mu při jídle uzavírají cesty. Kromě jiného stafík by měl jíst na špičkách předních noh, kvůli formování hrudníku. Do klece pak nezapomínejte dávat misku s vodou, štěně v noci často pije, do klecí či ohrádek používám závěsné misky. Vždy používám misky kovové – nikdy plastové, z plastových misek, pokud jsou používány denně se může pejskovi dělat na bradě akné.

Hračky

stafíci milují plyšové hračky, pravda déle jak 1hodinu jim nevydrží, ale s tím rozkousaným plyšákem budou klidně běhat celý měsíc. Plastové hračky se nám moc neosvědčili, tedy alespoň v tom nejmenším věku. Většinou to skončilo na malinké kousíčky rozkousané po celém bytě a hrozí nebezpečí polknutí. Ale u hraček je nejlepší vyzkoušet co se Vašemu stafíkovi bude líbit.

Tréninkové pomůcky

 plenky, sprej proti kousání, proti čůrání, nebo naopak na čůrání na určité místo, píšťalka.

Plenky učí štěně správným hygienickým návykům, používáme i kapky na čůrání na jedno místo – kápneme na podložku a pokud se na ni štěně vymočí – pochválíme. Podložku postupně stěhujeme ke dveřím a pak ven z bytu. Máte-li možnost štěně ihned venčit nepoužívejte je, ale venčete po každém probuzení, jídle a hře tedy  cca každé  2-3 hodiny, protože se bude později obtížně této „berličky“ zbavovat. Ale je pochopitelné, že nebudete trénovat čůrání s 2 měsíčním miminkem v mrazech kolem -15ti stupňů.

Sprej proti kousání – zachrání Vám nejen boty, ale je potřeba nastříkat každý den někdy i 2xdenně, stejně tak funguje proti čůrací sprej, ten oceníte jakmile začne pejsek zvedat nožičku, ale opět je nutné ho použít každý den. Píšťalku nejdříve používáme na upoutání pozornosti a po té učíme přivolání na píšťalku.

Dbejte na to, aby měl pejsek dost kousacích kostiček a různých kousacích hraček, nebude pak tak aktivně zkoumat Vaši domácnost.

Pokud chodíte do práce a nemůžete zajistit tak včasné venčení (do 11 týdnů vstává psí miminko po dvou třech hodinách a potřebuje ihned močit. Až zhruba od 4měsíců mu teprve začínají fungovat svěrače močového měchýře, a je tedy schopno vydržet cca 4 hodiny bez močení). Používejte ohrádku současně s kennel přepravkou, či klecí. Ke kleci připevníme ohrádku – do ohrádky pak dáme misky s vodou, hračky a plenku na čůrání. Tím zajistíme štěňátku potřebný komfort, aby bez nás zvládlo celý den. Také je vhodné pod ohrádku dát starší pvc, nebo linoleum, jednak z důvodu údržby a jednak Vám nezničí podlahu.

Krmivo

pokud máte již doma více pejsků asi budete používat již svou oblíbenou značku. Nicméně i toto konzultujte s chovatelem, nemusí být příliš vhodná pro konkrétní plemeno. Pokud je štěňátko Váš jedinný pejsek pak je pro Vás nejjednodušší krmit tím co Vám doporučí chovatel. Vždy během vývinu štěňátka upravujte dávky v rozsahu, které je předepsané na balení dle věku a váhy – pejska nepřekrmujte!!!!  BARF neboli syrovou stravu minimálně do 12ti měsíců věku psa výslovně nedoporučujeme!

Pokud štěňě bude v době vývoje obézní – rozhodně to neznamená, že se má dobře. Spíše naopak obezitou ohrožujete jeho zdraví a život!! U obézních štěňat mohou nastat komplikace při vývoji kloubů, kostí či jejich následné deformace. Klouby, které musí nést nepřiměřenou zátěž se prostě špatně dovyvinou(nebo začnou deformovat). A můžete si opravdu způsobit drahé zdravotní problémy, dalším podstatnou komplikací mohou být získané vady srdce. Proto krmíme vždy tak, aby byl pejsek během růstu štíhlý (né hubený). V případě stafíka platí – útlý pas a ňadra dmoucí – znamená to, že u jakéhokoliv plemene musí být hmatná žebra na boku a to pouhou rukou a zlehka.

Výběr krmiva

Při výběru krmiva dbejte pár zásad – mělo by být minimálně prémiové a nemělo by obsahovat pšenici a oves (nejčastější psí alergeny). Není vhodné dávat štěněti kravské mléko a mléčné výrobky (vyjímkou je tvrý nebo tavený sýr, který používáme při nácviku) – pes špatně tráví tyto produkty. Čokoláda je pro pejska úplně nevhodná. Pokud chcete pejskovi „přilepšit“ kupujte jen výrobky pro psy, nebo mu můžete úpect psí sušenky. Pokud chcete dávat pejskovi jednou za čas mléko – zakupte si psí mléko v chovatelských potřebách. Pamlsky by neměli přesáhnout 10% denní dávky potravy, o toto ale musíte snížit denní dávku, aby štěňátko netloustlo.

Po jídle musí každé štěně odpočívat, nenecháváme ho tedy běhat ani skákat, do 3 měsíců krmíme 4-5x denně, od 4 měsíců 3-4x denně a od půl roku 3x denně, od 8 – 9 měsíce už jen dvakrát, přičemž ranní dávka je o něco málo menší než večerní. Cca hodinu po jídle je nutné štěně vyvenčit na velkou.

Venčení

ze začátku venčíme štěňátko na tzv. Bezpečném místě, mnohdy ještě není zvyklé na vodítko a tak je lepší si najít koutek, kde není velký provoz. Pro nácvik venčení používáme slovo loužička či čůrat, kakat. Pokud se štěňátko vyčůrá pochválíme a odměníme (s nadšením). Toto budeme trénovat pokaždé a prakticky celý život. 😀 Chválím i 5ti letou fenku, ač ta už se na mě kouká jak na blázna, ale stejně si pak přijde pro odměnku.

Zvedání nožičky u chlapečků – závisí na mnoha okolnostech – pokud vyrůstá s psím kamarádem. Je pravděpodobné, že začne zvedat nožičku už kolem 6 měsíce, ale nedivte se pokud bude Váš pejsek ještě v 13ti měsících čůrat „na holčičku“. Psi vyrůstající mezi fenkami to prostě nemají, kde odkoukat a musí to přijít tak nějak samo. Za zvednutou nožičku také pochválíme, abychom pejska ujistili, že takhle se to dělá.

Procházky

jak dlouhé a v jakém věku aneb přiměřená zátež, na tuto otázku se velmi špatně odpovídá. Nepřiměřenou záteží a přetežováním ve štěněčím věku můžeme pejskovi způsobit problémy s pohybovým aparátem. V každém případě platí, že se štěňetem neběháme u kola, nesportujeme, nechodíme vysokohorské tůry a to nejméně do 24 měsíců věku. Obecně platí v závislosti na plemeni, že je lepší pejska pomalu zvykat. Mezi 18 – 24 měsícem věku se teprve dokončí vývoj a růst kyčlí, do té doby je tedy třeba dbát na raději mírnější režim a hodně odpočinku. Stejně tak je to se schody, u malých a středních plemen je vhodné nosit pejska do 5ti měsíců.

S délkou procházky je to velmi složité – ale v podstatě se to dá zobecnit takto – do 6ti měsíců co nejkratší, ale raději častější. Štěňátko nesmíte přetáhnout, v podstatě únavu štěněte poznáte tak, že nechce jít dál, lehne si nebo si začne sedat na zadeček. V tomto případě, pokud máte možnost, se zastavte a sedněte si nejméně na 30minut a nechte prcka odpočnout, klidně i prospat. Nebo ho vemte do náruče a zamiřte k domovu. Pejska pak nechte doma spát jak potřebuje. Není nezvyklé, že štěně po první výstavě prospí v kuse 20 hodin. Nebojte se a nebuďte ho, je jen opravdu unavený a potřebuje načerpat nové síly.

Pozor pokud chtete s pejskem sportovat uvědomte si, že na to máte celý jeho dospělý život, je tedy vhodné začít až po dokončení jeho vývoje kostry tj. po 18tém měsíci věku. Dřívější začátky jsou hazardem se zdravím Vašeho pejska.

Přirozený pohyb je ten, který si pejsek určuje sám, tedy i přirozená rychlost.

Takový pohyb je pro pejska nejzdravější a vy jen určíte délku procházky nebo hry. V praxi to vypadá takto do 6ti měsíců klidně 10 x 5 minut venčení, nebo 5x 10 minut, plus nějaká hra doma a cvičení. Od 6ti měsíců 2x 30 minut plus nějaká hra doma a cvičení. Od jednoho roku není problém 2x hodinová procházka. Samozřejmě opět tempo a délku si určí sám pejsek. Uvědomte si, že pejsek na volno venčený naběhá cca 5x-6x tolik co Vy. Takže pokud vy ujdete pouze 2km, on naběhá cca 10km, délku procházky určujeme dle délky toho co naběhá pejsek. Né dle toho co ušlapate Vy. Pokud nemůžete pejska venčit „na volno“ používejte 10m stopovačku, dá pejskovi dostatek volného pohybu.

Zoubky

Pravidelně kontrolujte zoubky, štěndo posadíme a přes odměnku učíme zoubečky, a kontrolujeme – pokud zoubky nechtějí vypadnout a už vidíme, že se klube už trvylý skus, je lepší zoubek mléčný nechat vytrhnout. Ušetříte si starosti se špatně založeným trvalým skusem a jeho následným špatným vývojem. O psí chrup je stále se potřeba starat i nadále, a pejskovi zoubky čistit.  Kosti ani parůžky psům na kousání nedávejte, hrozí zlomení zubů.

Výběr veterináře:

Je vhodné, abyste si svého veterinárního lékaře vybrali ještě dříve, než si nové štěně přivezete. To významně ušetří čas. Pokud ještě svého veterinárního lékaře nemáte, jsou dobrým zdrojem informací rodinní příslušníci nebo známí, kteří vám jistě někoho doporučí. Ale dbejte na to aby to byl veterinární lékař opravdu kvalitní, který svoje povolání vykonnává důsledně, neb jako v každém oboru je i spousta nekvalitních pracovníků. Riskovat zdraví pejska u nekavalitního veterináře není něco co bychom pro svá štěňata chtěli. Takže požadujte reference, najdete je i na internetu, mezi přáteli.

Kartáčování a česání, uši, očička, koupání

Čím dříve začnete s péčí o srst, tím lépe si Vaše psí miminko zvykne na manipulaci od lidí a v budoucnu mu nebude vadit. Kontrolujte pravidelně ouška, jejich čistota Vám uštetří mnoho starostí. Záněty oušek jsou nepříjemné a mohou vést až k velkým zdravotním potížím. Očička by měla být vždy jasná a čistá. Pokud pejsek hodně čuchá po zemi a je horké suché léto tak alespoň jednou týdně očička propláchněte borovou vodou. U veterináře si zakupte kapky na zklidnění očí. Pokud nebudete očička kontrolovat může se vyvinout až zánět oční spojivky a následné komplikace např. vyhřeznutí 3 víčka.  

Koupat pejska můžete v podstatě kdykoliv potřebujete, to znamená, že koupeme pouze zablácené pejsky, neboť stafící jsou dost samočistící. Pokud koupeme, tak vždy večer po posledním venčení, vždy a pouze šamponem pro pejsky nejlépe veterinárním a rozhodně né často. Pokud potřebuji pouze smýt bahno tak pouze sprchuji čistou vodou. Časté koupání v šamponech vysušuje pokožku. Může způsobit tvorbu lupů, nebo i horších potíží se srstí a pokožkou. SBT nemá podsadu srsti!

Průjem, zvracení

Dietologickou chybou, ale i olíznutím něčeho nevhodného na procházce, ale i virovým onemocněním může dojít u pejska ke zvracení nebo průjmu. Pokud nastane průjem u malého štěňátka, vynechejte daný den granule a nahraďte je rozvařenou rýží (nesolenou) pro lepší chuť a pro získání energie můžete rýži osladit hroznovým cukrem nebo glukopurem případně medem (klasický řepkový cukr není vhodný pejsek ho neztráví), přidejte přípravek Smecta (2x denně půl sáčku). V případě, že průjem ustoupí, pak druhý den můžete do rýže přidat mrkev a libové vařené kuřecí nebo lépe králičí maso, třetí den můžete do rýže přimíchat granule, 4. den už přejdete zpátky na granule. V případě zvracení je postup stejný, ale bez Smecty.

Pokud do 12 hodin průjem nebo zvracení neustoupí, navštivte neprodleně veterinárního lékaře. U malého šťěňátka snadno dojde k dehydrataci. U dospělého psa při průjmu a zvracení dejte den hladovku. Další den pouze dětské piškoty a pak pokračujte rýží stejně jako u štěňátka. Pokud od 24 hodin u dospělého psa zvracení nebo průjem neustávají, tak navštivte neprodleně veterinu.

Šoupání zadečkem – „sáňkování“

Pokud pejsek šoupe zadečkem po podlaze a pozorujete podobné chování několikrát během pár dní, patrně má přeplněné anální žlázky a je potřeba je vyprázdnit manuálně. Navštivte proto veterinárního lékaře, který během chvilky pejskovi uleví. Některým pejskům se žlázky vyprazdňují samy, jiní potřebují občasnou pomoc lékaře. Způsobeno je to jak tuhostí výkalů, tak i anatomií psa a ne každý pes má anální žlázky umístěné na milimetr přesně stejně jako druhý jedinec stejného plemene. Plné anální žlázky mohou kromě šoupání zadečkem způsobit i zhoršení srsti či nadměrné drbání.

Pamatujte, že vše co nachystáte na psí miminko je nutné umýt a vyprat. Nejlépe pouze teplou vodou a pereme nejlépe v prášku pro miminka a bez aviváže (případně opět aviváž pro miminka). Takže teď už si jen dovézt ten uzlíček a popřát Vám pevné nervy:-)