V tomto článku se zaměříme na detailní pohled na barvy, které mohou být přítomny u plemene SBT. Představíme vám barvy, které jsou podle standardu nepřípustné, a také možné barevné kombinace. Zajímavým tématem bude také rozdíl v percepci a hodnocení barev mezi námi a zemí původu plemene. Ponechme stranou genetickou dědičnost barev, naším cílem je představit konkrétní barvy a jejich možné kombinace.

Jednobarevní – celé tělo je pokryto pouze jednou barvou, bez jakýchkoliv stop žíhání

Barvy SBT fawn – smetanový – úžasná fenečka je z Chovatelské Stanice Dailo’s.

fawn – smetanový, plavý (v ČR označovaný jako zlatý do roku 2015, od 2016 fawn)  Je to zředěná červená barva, často označovaná jako zlatá. Jedná se o unikátní zbarvení, které je velmi vzácné.

liver – barva srsti připomíná čokoládu a nos může být hnědý či červený. Přestože je to atraktivní zbarvení, je vyloučeno z chovu.

blue – modrý Říká se, že modré zbarvení původně pochází z dnes již zaniklého plemene modrého Paul teriéra, jde o zředění černé barvy.

red – červený (v ČR označovaný jako zlatý do roku 2015, od 2016 červený)

black – černý – Čistě černý jedinec je téměř neexistující, u všech černých psů se do prvního roku života projeví žíhání  a označujeme je jako Black brindle – tmavě žíhaný

white – bílý

Vícebarevní – jakákoliv barva v kombinaci s bílou

with white point (markings)  – s bílými znaky – za znaky považujeme bílou tlapku, náprsenku, kousek ocásku

pied – s plotnami – velké souvislé fleky – V zemi původu se pes označuje vždy nejprve převládající barvou a jako dvoubarevný, redwhite, blackwhite, brindlewhite, white&red pied…..

brindle – žíhaný – zbarvení připomínající tygra – v různých odstínech. V zemi původu se někdy rozlišují podle podkladové barvy – redbrindle, blackbrindle, bluebrindle. Samozřejmě, u nás se setkáváme s jedinci, kteří mají žíhanou srst. Někteří z nich navíc mohou mít hnědý podklad nebo hnědé žíhání, což však neznamená, že se jedná o nežádoucí zbarvení. Je důležité mít na paměti, že psi by neměli být využiti v chovu. Důvodem je, že nesou gen pro hnědou barvu a pokud není správně zvolený partner pro krytí, mohou mít hnědé potomky. Podmínkou je černý nos. U brindle zbarvení se mohou vyskytovat i bílé znaky, nebo plotny.

tan – pálení – jde o dominantní zbarvení, proto je nežádoucí jeho využití v chovu. Zbarvení připomínající typické zbarvení pro Rotwajlera. Jde o vyloučené zbarvení.  (může mít i bílé znaky)

Tricolor – je termín používaný pro popis tříbarevného stafordšírského teriéra, který může mít různé barevné kombinace. Podle standardu plemene takovéto zbarvení není zakázáno, avšak je doporučeno nevyužívat tříbarevné jedince v chovu. Je také velmi pravděpodobné, že psi nebudou získávat ocenění na výstavách.

Blue merle: Do března 2011 oficiálně registrovaná barva SBT v UK. V lednu 2011 se přijalo rozhodnutí vyřadit tuto barvu, aby se předešlo potenciálním zdravotním komplikacím, které by mohla způsobit.

 

Barvy SBT

white – bílý

Barvy SBT

red – červený

Barvy SBT

fawn

Barvy SBT

pied – bílý s červenými plotnami

Barvy SBT

Black brindle – tmavě žíhaný

Barvy SBT

blue – modrý (s bílými znaky)

Barvy SBT

brindle – žíhaný (s bílými znaky)

Barvy SBT

pied – bílý s modrými plotnami

Barvy SBT nežádoucí a zakázané

 

Barvy SBT

liver – hnědý játrový (nežádoucí)zbarvení

black&tan – černý s pálením (může mít i bílé znaky)

merle4

merle – zakázané

English Kennel Club Accepted Colours: Barvy SBT akceptované UKC

The following are the colours acceptable to the Kennel Club on registered animals:- Red, Fawn, White, Black, Blue, Brindle Red and white Fawn and white Black and white Blue and white Brindle and white Black and tan Liver Black and tan or liver colour highly undesirable.