Barvy SBT

V tomto článku bychom se chtěli podrobněji podívat jaké barvy SBT se vlastně vůbec mohou vyskytnout, jak je to vlastně s barvami, které standard vylučuje a jaké barevné kombinace vlastně mohou být. Jak se odlišujeme ve vnímání a posuzování barev od země původu. Rozhodně tu nechceme řešit genetickou dědičnost barev. O to nám vůbec nejde, chceme ukázat, jak která barva vypadá a v jaké kombinaci se může objevit.

Jednobarevní – celé tělo ja pokryto pouze jednou barvou, bez náznaku žíhání

Barvy SBT

fawn – smetanový Tato úžasná fenečka je v Chovné Stanici Dailo’s.

fawn – smetanový, plavý (v ČR označovaný jako zlatý do roku 2015, od 2016 fawn) jde o zředění červené barvy, je to vyjmečné zbarvení, které vzniká ze stejných linií jako červené zbarvení. Ale vyskytuje se velmi málo.

liver – hnědý (značený i jako játrový)má i hnědý nebo červený nos. Nežádoucí barva, vyloučena z chovu, nicméně je to velmi zajímavé a pěkné zbarvení. Barvou srsti připomíná čokoládu, nos je vždy hnědý případně červený (dudle nose).

blue – modrý Říká se, že modré zbarvení původně pochází z dnes již zaniklého plemene modrého Paul teriéra, jde o zředění černé barvy. red – červený (v ČR označovaný jako zlatý do roku 2015, od 2016 červený) black – černý – celočerný jedinec prakticky neexistuje, u každého černého psa se do 1 roku věku projeví prožíhnutí a označujeme je jako Black brindle – tmavě žíhaný white – bílý

Vícebarevní – jakákoliv barva v kombinaci s bílou

with white point (markings)  – s bílými znaky – za znaky považujeme bílou tlapku, náprsenku, kousek ocásku

pied – s plotnami – velké souvislé fleky – V zemi původu se pes označuje vždy nejprve převládající barvou a jako dvoubarevný, redwhite, blackwhite, brindlewhite, white&red pied…..

brindle – žíhaný – zbarvení připomínající tygra – v různých odstínech. V zemi původu se někdy rozlišují podle podkladové barvy – redbrindle, blackbrindle, bluebrindle. Ovšem u nás se jedná vždy o žíhaného jedince, někteří mají i hnědý podklad nebo hnědé žíhání a přesto se nejedná o nežádoucí zbarvení, nicméně tito psi by v chovu neměli být využiti, neboť nesou gen hnědé barvy a při špatně zvoleném krytí se po nich mohou rodit hnědí potomci. Podmínkou je černý nos. U brindle zbarvení se mohou vyskytovat i bílé znaky, nebo plotny.

tan – pálení – jde o dominantní zbarvení, proto je nežádoucí jeho využití v chovu. Zbarvení připomínající typické zbarvení pro Rotwajlera. Jde o vyloučené zbarvení.  (může mít i bílé znaky)

trikolora – jde o tříbarevného stafíka, může se vyskytnout v různých kombinacích, standart takovéto zbarvení nevylučuje, nicméně neměl by takový jedinec být využit v chovu, je tedy pravděpodobné, že nebude získávat ani ocenění na výstavách.

Blue merle – do března 2011 oficiálně registrovaná barva SBT v UK, v lednu 2011 se koncil UKC usnesl, že nebude nadále tuto barvu registrovat a SBT s touto barvou nadále vydávat Průkazy původu, vzhledem ke zdravotním komplikacím, které sebou toto zbarvení nese.

Barvy SBT

Black brindle – tmavě žíhaný

Barvy SBT

white – bílý

Barvy SBT

red – červený

Barvy SBT

blue – modrý (s bílými znaky)

Barvy SBT

brindle – žíhaný (s bílými znaky)

Barvy SBT

pied – bílý s modrými plotnami

Barvy SBT

pied – bílý s červenými plotnami

Barvy SBT

Blue fawn

Barvy SBT nežádoucí a zakázané

Barvy SBT liver – hnědý játrový (nežádoucí) black&tan – černý s pálením (může mít i bílé znaky) merle4 merle – zakázané zbarvení

English Kennel Club Accepted Colours: Barvy SBT akceptované UKC

The following are the colours acceptable to the Kennel Club on registered animals:- Red, Fawn, White, Black, Blue, Brindle Red and white Fawn and white Black and white Blue and white Brindle and white Black and tan Liver Black and tan or liver colour highly undesirable.

Photo’s Courtesy of Steve Halifax © 2004

colours SBT

Brindle

Brindle

black & white pied

pied-stafford

red

Red-&-white

white & red pied

White-&-Red-Pied

white

white

blue

Blue

 

black brindle

Black-Brindle

Stafforshire Bull Terrier de Orphanus

Autorská práva

Fotografie, stejně jako grafické podklady, stejně tak i texty, html kód, a vzhled webu je majetkem Chovatelské stanice de Orphanus a autora Olgy Fučíkové. Jakékoliv zneužití bez souhlasu autora je porušením zákona 121/2000 Sb. V případě zájmu, o naše fotografie či fotografie námi zveřejněné se souhlasem majitelů našich odchovů, nás kontaktujte.