O porodu

Jelikož jsem člověk zvídavý až zvědavý a nejraději si informace o čemkoliv vyhledávám sama, trochu jsem prohledala internet na téma krytí, březost a o porodu fenky. Je opravdu hodně článků, které Vám nic neřeknou jen to, že se fenka postará sama.

Hledala jsem však trochu podrobnější a odbornější informace – v podstatě proč a jak to všechno vlastně funguje:-)))) A také se snažím, abych naše chovatelky neustále neotravovala někdy až hloupými dotazy začátečníka:-))) Je pravdou, že nejsem v této oblasti až takový začátečník, ale je to první porod na kterém mi opravdu hodně záleží a tak se jako zodpovědná panička snažím připravit důkladně na všechny možnosti a hlavně je to také již 10let, kdy jsem naposledy rodila fenku a to ještě ke všemu po telefonu:-). Nicméně jsme to společnými silami zvládli a ač to trvalo 6 hodin fenečku jsme odrodili a měli jsme 7 krásných kokršpanělů:-))). Takže jsem se snažila si oživit všechny podstatné informace a taky je to náš první vrh s PP, tak nechci opravdu nic zanedbat.

Našla jsem opravdu vynikající články na toto téma, vzhledem k obsáhlosti tématu sem vložím pouze odkaz na tyto stránky. Je tam opravdu vyčerpávajícím způsobem vše nejen o porodu, ale i krytí.  Psí mamina a její mimina

Výborným pomocníkem byla i kniha paní Jiřinky Volšické – Stafordšírský Bulteriér, a kniha Vladimíry Tiché – Malá škola pro chovatele psů (kapitola o porodu je opravdu výborná). A hlavně naše kamarádka a chovatelka na telefonu:-) Děkujeme Simi.

Na co nesmíme zapomenout: administrativní část 🙁 papírování

pokud se rozhodneme, že je čas pořídit si štěňátka, musíme nejdříve vybrat vhodného pejska, domluvit se s majitelem krycího pejska na podmínkách a ceně za krytí. Mnoho majitelů Vám již v dnešní době dá na krytí i smlouvu.

požádáme o vystavení krycí listu poradce chovu, většina klubů má žádost o krycí list přímo na svých internetových stránkách, zaplatíme poplatek a odešleme, cca za měsíc se nám krycí list vrátí. Potvrzený poradcem chovu, přípdaně s poznámkami a doporučeními. Ve dvou vyhotoveních, 1x jako hlášení krytí a 1x s přihláškou vrhu.

Krycí list a fenku si pak odvezeme k pejskovi, krycí list máme ve dvou vyhotoveních a majitel psa nám jej musí podepsat. 1x krycí list posíláme do 7 dnů od nakrytí poradci chovu, druhý krycí list s přihláškou vrhu posíláme po porodu štěňátek také do 7 dnů.

konkrétní termíny a formuláře najdeme vždy na internetových stránkách příslušného klubu, včetně adresy kam tuto důležitou korespondenci směřovat.

Jakmile máme štěňátka načipovaná (tj. v sedmém týdnu věku štěňátek), zasíláme poslední formulář a to je přihláška vrhu na plemenou knihu s žádostí o vydání PP, záleží na konkrétním klubu, zda to pro své chovatele zajištuje (a vy tedy jen zašlete podklady poraci chovu) nebo si korespondenci s plemonou knihou zajišťujete sami. Bohužel musíme konstatovat, že vydání PP trvá až 4 měsíce:-( Takže se málokdy stane, že si noví páníčci odvezou štěňátko při odběru již s PP. My sami jsme čekali na PP u našeho Prince – 3 měsíce – chlapečkovi bylo již 5 měsíců:-(. Tohle jako chovatelé nedokážeme bohužel nijak ovlivnit. Tak nezbývá jak nám tak novým majitelům čekat a čekat………a občasnými telefonáty vydání PP urgovat.

A teď napíšeme jak to bylo u nás:-))) náš první vrh s PP

Julinčin deníček březosti

1 týden – 04. 01. – 11. 01.

– v úterý večer jsme se jeli s páníčkem a paničkou podívat za mojí původní maminkou Simonkou, moc jsem se těšila, že uvidím kamarádku Pippi a Harryčka. Páníčci byli nezvykle vážní, to jsem netušila co si na mě nachystali. Nejdřív přišel Max, no né že bych byla nadšená, ale to jsem netušila co bude pak. Brrr už jste to holky zažily? Prý se tomu říká krytí, no nevím, nebylo to nic moc, vůbec se mi to nelíbilo, ale na druhou stranu ke konci už to není zas tak úplně špatný:-) to už i ujde.

Pak jsme jeli domů, tam jsem se zřítila do postele k páníčkům a usla jsem. Druhý den jsem prakticky prospala, to ty nervy z předešlého dne. Ve čtvrtek jsme s páníčky opět vyrazily za Simonkou, to už mi bylo jasné proč, oni asi páníčci chtějí moje štěňátka, tak jsem teda už byla hodná a Maxíka jsem nechala. Holky, ale na podruhý to bylo celkem fajnový. Náhodou jsem si ti docela užila. 🙂 Ale jsem z toho celá ospalá a unavená. Zbytek týdne jsem v podstatě prospala.

2 týden – 12. 01. – 18. 01.

Jsem pořád ospalá a unavená, vůbec se mi nic nechce, ani si hrát, chodit ven, prostě se mi chce spát:-) ani hlad moc nemám.

3 týden – 19. 01. – 25. 01.

Trochu jsem ožila, v sobotu mě sice bylo špatně a zvracela jsem, a nechtěla jsem ani jíst. Ale panička říkala, že jíst musím a dávala mě papáníčko po troškách, tak jsem ho teda snědla. Ale jinak jsem začla mít zas náladu na hračky a běhání po venku.

4 týden – 26.01. – 01. 02.

udělalo se mi úplně dobře, mám pořád hlad, zkouším přesvědčovat paničku, že ten sýr je určitě moc dobrej, ale panička se nedá:-(. Tak si počkám až náš Princ odejde od své misky a jdou zkontrolovat, jestli tam náhodou něco nezbylo. Ale on to většinou zbaští všechno, hamoun. A taky jsem začala hodně pít, holky já nikdy nevypila tolik vody za dva dny co teď zvládnu za den.

5 týden 02. 02. – 08. 02.

Miminka se mi tam začínají trochu víc hýbat, pořád hodně piju a pořád mám hlad, ale přišla změna, začala jsem dostávat papáníčko 3xdenně a zdá se, že jeho o trochu víc, než obvykle. Taky jsme v pátek jeli k panu doktorovi, aby mi prohlídl bříško, teda nevím proč jsme tam museli jet, když i slepej musí vidět, že čekám miminka. No jo, to jsou Ti dvounožci – na všechno maj divný přístroje.

6 týden 09. 02. – 15. 02.

Dostávám 3x denně papání, mám hlad, ale nějak nemůžu do sebe nasoukat normální dávku, páníčka mi to dává po troškách a to celkem spapám, jak vysvitlo sluníčko, tak jsem ožila a panička mě vzala i na trochu delší prochajdu, moc se mi předtím nechtělo ven, akorát jsem oběhla naši venčíci trasu a utíkala domů. Ale s tím sluníčkem to bylo fajn, to se mi hned chtělo na procházku. V sobotu jsem měla focení, hurá, moc ráda se fotím:-) a tak jsem páníčce zapózovala aby měla radost. A taky jsem se vážila a panička si moji váhu napsala. Přibrala jsem už 0,75kg. Bříško už mám celkem velké. A taky nám tento týden přišla porodnice.

7 týden 16.02. – 22. 02.

tenhle týden říkala panička, že už mi nachystají porodnici a ohrádku, dokonce mi panička donesla z práce můj pelíšek. To asi znamená, že se to blíží………Ale já si myslim, že je času dost. Papám už dokonce 5x denně a zdá se, že je toho zas o něco víc než minulý týden:-) No aspoň nemám pořád hlad. Schody na venčení ještě sice seběhnu, ale nahoru to začíná být problém, a panička říkala, že už je vyšlapávat nemusím. Že s tím počítala:-) a tak chodím do koupelny na plínku, jako když jsem byla malá, ale jen v noci, ráno se celkem těším ven. Bříško mi pořád roste, jsem sama zvědavá kolik tam těch miminek vlastně mám. Páníčci si dělají srandu a říkají, že jsem asi polkla balón:-)

8. týden 23. 02. – 01. 03.

Prý jsem strašně ubrblaná, ale zkuste se tím břichem tahat:-), když si lehnu tak se mimina vzbudí a začnou dělat psí kusy, a to není zrovna příjemný. Kopou a vrtí se. Panička říká, že to jedno bude určitě po mě, protože se protahuje jak já, a vždycky vykopne zadníma. Tak se jen tak procházím po bytě, ale je to už hodně namáhavý, tak odpočívám v sedě:-) Páníček běhal dva dny po domečku a hledal nějakou věc, aby pro mě udělali stoličku a já mohla do postýlky:-) Našel, ale už mám problém i s tou stoličkou:-( Ono zvednout ten pupek nahoru je už opravdu namáhavý. Papám 5 – 6x denně a je toho zas o chlup víc, Nojo, už aby bylo po porodu. A taky vážím už o 3 kg více.

Juli 8 weeks1 o porodu

9. týden 04. 03. 2011

7:50 Mámo vstávej! Honem rodííííííím!! Mámo vstávej! Jé já se poblinkala a páničce do klína:-(

Tak takové probuzení jsme si užili v pátek ráno. Julinku jsme hned dali do porodnice a čekali. 9:35 se narodil náš první chlapeček. A pak už to šlo rychle. Julinka zvládla všechno úplně sama a s přehledem, panikařili páníčci:-), ale jen trochu, abychom naší novopečenou mámu neznervózňovali. V poledne jsme měli po porodu a mimískové už leželi jako housenky u maminky. Bylo to docela hektické dopoledne, ještěže jsou telefony:-) Můžete se připravit jak chcete, ale když přijde na věc máte v hlavě vygumováno. Děkujeme, Simi, bez tvé pomoci by to bylo mnohem náročnější:-)