Je Stafordšírský bulteriér právě pro vás? 

Je Stafordšírský bulteriér pro Vás? Překlad hezkého článečku převzatého ze stránek Parrent Club Staffordshire Bull Terrier. Tento text jsme na závěr doplnili pár postřehy a zkušenostmi z našeho soužití s tímto úžasným plemenem. Samozřejmě, zvažte s otevřenou myslí a srdečným přístupem, zda je Stafordšírský bulteriér tím pravým čtyřnohým přítelem pro vás.

Stafordšírský bulteriér je oddaný a přátelský pes. Jeho potřeba být v neustálém kontaktu s majiteli je dobře známá a často vyhledává blízkost a společnost člověka. Je to pes, který opravdu touží být v těsném kontaktu se svými lidmi. S řádnou socializací se stává velmi přátelským vůči všem lidem. Přesto se může projevit jeho ochranný instinkt a rezervovanější postoj k neznámým lidem. Jak už jste asi tušili, stafíci jsou mimořádně odolné, plné energie, impulzivní a někdy i tvrdohlavé až svéhlavé plemeno.


Proč jít, když mohu běhat a řádit, to je jejich motto.

Toto plemeno si klade nároky na důkladnou socializaci a řadu aktivit, které pomáhají vyčerpat jeho energii a udržet jeho impozantní svalstvo. Je možné, že nebude příliš přátelský vůči ostatním psům, zejména pokud jsou stejně velcí nebo větší. Je vždy připravený postavit se výzvě, což pro některé stafíky může znamenat pouhý provokativní pohled od „soupeře“. Nebudeme vám klamat, toto není plemeno vhodné pro volné běhání v místním psím parku. Nicméně, s dobře zvládnutou socializací, mnoho stafíků žije v harmonii s ostatními psy a kočkami ve své domácnosti.

SBT je tvrdohlavý a někdy až svéhlavý. Může inklinovat k tomu, že si otestuje svou pozici v rámci rodiny. Je to pes, který vyžaduje sebevědomého a rozhodného majitele, který mu inteligenčně stačí. Tréning poslušnosti je nezbytný.

Stafík dokáže zdolat 6 stop (1,8 m) vysoký plot a nebo, pokud má tyto sklony, ho dokáže podhrabat. Zaměstnejte mu hlavu a čelisti, nudící se stafík, se klidně pustí do nábytku, dveří, zdí, kytek….to vše provede s důsledností sobě vlastní. Dejte mu nejodolnější hračky na kousání, které dokážete sehnat, aby se nenudil.

Tento „buff little dude“ (fantastický malý parťák) je spolehlivý, sebevědomý pes s perfektním úsudkem, ale vyžaduje dohled a kontrolu od svého majitele, který stačí na jeho inteligenci a tvrdohlavost*.

*Věřte, že tvrdohlavost stafíka je něco co vás dokáže dovést do stavu naprostého zoufalství a vzteku. Ovšem při pohledu na toho bezbranně se tvářícího andílka 😉 vás tyto myšlenky opustí. Velmi dobře ví, jak s majitelem manipulovat….. 

Takže jestli chcete psa, který:

 • vypadá kompaktně, svalnatě a silně
 • drží svou pozici s odvahou a sebevědomím
 • funguje jako efektivní odstrašující hlídač
 • ale není agresivní vůči lidem
 • je energický, temperamentní a aktivní
 • a jeho hladká lehce udržovatelná srst má mnoho barev
 • pak může být tím pravým psem pro vás.

Pokud se nechte zabývat:

 • obecnými předsudky proti bojovým psům ač jsou jakkoliv nesmyslné
 • absolvovat množství socializace a tréningů, aby jste zvládli svého psa a jeho reakce na negativní situace
 • velmi energickým a aktivním způsobem života
 • Destruktivním chováním, když se nudí
 • Možnou agresivitou vůči jiným zvířatům
 • Tvrdohlavostí vyžadující sebevědomého a inteligentního majitele
 • pak Stafordšírský bulteriér nemusí být to pravé pro vás.

Některým negativním rysům se můžete vyhnout zcela nebo je minimalizovat – výběrem správného chovatele a správného štěněte. Nebo výběrem dospělého psa, který je bezproblémový a nemá negativní zkušenosti.

  Staffordshire bull terrier gallery

Kdybych zvažoval stafordšírského bulteriéra, měl bych na paměti…

Agresivita vůči zvířatům

někteří SBT mohou být agresivní vůči jiným psům. Musíte přizpůsobit venčení a také důslednou socializaci a poslušnost. Mnozí pak mají silný kořistnický pud (lovecké sklony) a mnozí pak silné ochranitelské sklony.

Dostatečná socializace

 většina stafordšírských bulteriérů je přátelských ke všem lidem, ale někteří jedinci mohou mít k cizím lidem nedůvěru. Pokud na svého psa nestačíte, a neposkytnete mu socializaci s obrovským množstvím lidí, pak by to u tak silného a odhodlaného psa, jako je Stafordšírský bulteriér, mohl být problém. Musíte ho naučit co je správné a normální chování hodných lidí, aby mohl rozlišit normální a nestandardní chování člověka.

Poskytnout dostatek pohybu a psychickou stimulaci. Stafíci jsou aktivní snaživky. MUSÍ mít pravidelné příležitosti k tomu, aby svou energii ventiloval a zaměstnal svou hlavu. Jinak se stanou nesnesitelnými a znuděnými,  to obvykle vyjadřují štěkáním a destruktivním kousáním. Stafordšírský bulteriér má silné čelisti a může udělat z vašeho domu a zahrady kůlničku na dříví.

Velký temperament

Staffordshire Bull Terriers nejsou zlatí retrívři. Jsou velmi učenliví, ale mají na vše svůj vlastní názor a nejsou to drilovací mašiny, které by mohly pouze cvičit a trénovat. Mohou být manipulativní a svéhlaví, tvrdohlaví a dominantní (chtějí být šéfem). Musíte jim dokázat s naprostou důsledností, že to co říkáte, také tak myslíte a vyžadujete. Jinak vás stafík bude v nejlepším případě ignorovat. Nebo s vámi diskutovat.

Pro svůj vzhled doplácí na špatnou pověst APBT. Stafordšírský bulteriér je zcela jiné plemeno, ale mnoho lidí je bude házet do jednoho pytle jako potenciálně nebezpečné. Staffordshire Bull teriéři mohou být v určitých zemích zakázáni, odmítnutí při pojištění domu, přepravě či ubytování. O nesmyslnosti BSL legislativy si můžete přečíst zde. Musíte také zvážit právní důsledky vlastnictví SBT, protože někteří lidé vás obviní i ze sporné situace, jen proto, že máte Stafordšírského Bulteriéra.

Stále si myslíte, že je stafordšírský bulteriér ten pravý pes pro Vás?
Pokud ano, čtěte dál…..

pozn. a doplnění překladatele

„Na poli se Vám asi perou psi“ říká kolemjdoucí. Udiveně se ohlédnu „Kde?“ „Tamhle“ a ukazuje rukou na velkou zrzavou řvoucí kouli valící se polem. Se smíchem odpovídám „Ne, oni si jen hrají“

Staffordshire Bull Terrier

Drsná láska

Ano přesně takto bude na každého, kdo nezná SBT, působit jejich hra. Můžete mít jako noví majitelé problém i s tím, že se fenky mohou drsněji seznamovat s ostatními psi. Připravte se na to, že se můžete setkat s jedinci, kteří jsou jednoduše více důrazní ve své komunikaci s ostatními psy. Není neobvyklé, že si fena „testuje“ i svého partnera na krytí, tím, že na něj zavrčí a zvedne pysky a klidně zaútočí. Stejně tak může nejhodnejší fena na světě bránit svá štěňtata i před návštěvami…. a jejich láska bolí..

Obecně platí, že samci se po dosažení dvou let věku často nepřátelí s jinými samci, i když kastrovaný pes může být výjimkou. Avšak, z našich zkušeností vyplývá, že za správných podmínek – jako je vhodná socializace a výchova – jsou schopni tolerovat ostatní samce při různých aktivitách, jako jsou výstavy nebo canisterapie.

Malé roztomilé štěňátko

– malé a roztomilé ano, to je pravda, kterou ten mrňous dokáže velmi rychle zneužívat. Jsou to manipulativní malé potvůrky, které do všeho a všech koušou. Osobně neznám kousavější štěňátka, která do všeho koušou ještě ke všemu s radostí a neutuchajícím elánem.  Je krásné pozorovat jakou mají radost ze života a jak jsou to hravá a veselá stvoření. Ale po třech měsících neustálého vyměňování hračky za vaši ruku, nohu, ucho, nos, ponožky, kalhoty, boty, židle, nohy od stolu, linolea, podlahových lišt, dítěte, polštáře, koberce………. se cítíte už unaveni a vyčerpáni, s pocitem naprosté marnosti, že to kdy skončí. V okamžiku, kdy se zdá, že už začínáte vítězit a váš čtyřnohý špunt pochopil slovo „nekousej“ začne štěňátko přezubovat…..

stafordšírský bulteriér - litter D

Nuda

– stafík je snad jedno z mála plemen, které zná nudu. To se vždy přisuzovalo pouze lidstvu. Ne, stafík opravdu nudu zná, a z nudy pak může být destruktivní, nebo odmítá pracovat, poslouchat, začne vymýšlet blbosti……… protože se nudí. Stafík se dokáže nudit na cvičáku, zdá-li se mu cvik příliš dlouhý, dokáže se nudit na výstavě, kdy upadne do takového toho stavu, kdy se mu nechce s vámi spolupracovat a dokáže se nudit i doma a pak může utrpět spásný nápad….. Z nudy vám pak vybuchují polštáře, nábytek se mění v třísky. Kytka, co pěstujete 12 let a máte ji po babičce, je zasazená ve vaší posteli, většinou bez hlíny a květináče. Pouští se do čtení knih, časopisů, učebnic dětí, vaší diplomové práce……. jestli někdo vymyslel nudu pak Stafordšírský bulteriér.

Zamezit nudě se prakticky nedá, lze stafíkovi samozřejmě poskytnout dostatečný počet odolných hraček, což neznamená, že tu židli neokouše, nebo nebouchne pelech. Místo toho, aby se váš pejsek nudil, je lepší ho dostatečně zaměstnat. Inteligenční hry pro psy, jako je například učení se přenášení věcí z místa A na místo B, jsou skvělou volbou. Klíčem je pejska dostatečně unavit, takže když nejste doma, spokojeně spí.

Hrdina za plotem

Za plotem se štěká, za plotem se pouští hrůza. Proto byste měli mít na paměti, že je nutno mít ploty řádně zabezpečené. Né každému je příjemné, jdouc kolem plotu, když se na něj vyřítí malá řvoucí koule svalů, která se tváří, že jej během 5 vteřin sežere. S tímto můžete mít nejen právní problémy, ale také se může stát, že vám psa nějaké individuum otráví.

A jak víme zdolat překážku 6 stop není problém, podhrabat se pod plotem také ne. Stačí mít důvod. A důvod může být pes za plotem. Dobře zabezpečenými ploty tak nechráníte svět proti vašemu nepochopenému parťákovi, ale naopak svého parťáka proti zlému vnějšímu světu, který mu nerozumí. Jistě, všichni víme, že jakmile se někdo přehoupne přes plot, náš stafík začne okamžitě rozdávat svou nesmírnou náklonnost a lásku.

Ochranitelské sklony

Kdo nezažil stafíka s těmito sklony, neví co je adrenalin 🙂 I přes důslednou výchovu, širokou socializaci si tito jedinci mohou vytvořit okruh svých „bezpečných“ osob. Vůči cizím lidem budou nadále rezervovaní až nepřátelští. To samozřejmě není ideální pro soužití s lidmi a vy musíte mít na paměti, že máte jedince, který má pocit, že si vás (vaše dítě) musí neustále hlídat a chránit. A co je roztomilé v dospívání, může být v dospělosti velký problém.

Stafíci, více než jiná plemena, jsou velmi empatičtí a každá vaše neúmyslná nervozita v něm aktivuje ochránce. Stejně jako každý pes, myslí přímočaře, proto se může lehce stát, že svým chováním naopak ochranitelské sklony podporujete, místo toho, aby jste je měli pod kontrolou. Vy jste ten, který ho má chránit. Nikoliv váš stafík. Sebevědomý a vyrovnaný majitel je schopen řídit a ovlivňovat sklony svého psa, a tím ho udržet pod kontrolou. Psi, kteří se řadí mezi tyto jedince, však mají skutečnou radost z tréninku. Poskytuje jim to nejen zábavu, ale také možnost uspokojit svou touhu dělat vše pro svého pána, kterého vidí jako svou bezpečnou osobu.

Stafík s ochranitelskými sklony je ideální pro využití ve sportovní kynologii. Jejich instinkt ochránců jim to umožňuje a zároveň jim to přináší obrovské uspokojení.

Život se stafíkem

Život se stafíkem je plný překvapení, plný zábavy a adrenalinu. Dokáže rychle rozpoznat vaši náladu. Dokáže vás rozesmát, dokáže být s vámi nemocný, aktivní, líný. Někteří stafíčci se dokonce rádi dívají na televizi a užívají si filmy i s komentářem. Jsou schopni vést s vámi diskuzi, ale především vás budou milovat bez jakýchkoliv hranic. Budou rádi dělat vše, co děláte vy, a do všeho se pustí s dvojnásobným nasazením. Kopete jámu na stromek, pomůže vám. Co na tom, že hlína je až u sousedů. Trháte rybíz? Se sklizní vám rád pomůže. Bude s vámi klidně stěhovat nábytek, běhat po cestách, jezdit na motorce, chodit do práce. Jen aby byl s vámi.


Autorská práva

Fotografie, stejně jako grafické podklady, stejně tak i texty, html kód, a vzhled webu je majetkem Chovatelské stanice de Orphanus a autora Olgy Fučíkové. Jakékoliv zneužití bez souhlasu autora je porušením zákona 121/2000 Sb. V případě zájmu, o naše fotografie či fotografie námi zveřejněné se souhlasem majitelů našich odchovů, nás kontaktujte.