Bojové plemeno je obchodní trik!

Titulek „pes pokousal dítě“ s fotkou plemene AST nebo SBT zaručí velkou sledovanost, či prodejnost bulvárního plátku. V článku se pak dozvíte, že se jednalo o křížence kdoví čeho, nebo Německého ovčáka. Bojové plemeno je obchodní trik! Nic víc nic méně. 

Nic méně pověst plemen typu bull je již ta tam, někteří novináři zachází až tak daleko, že si z Vašich stránek bezostyšně stáhnou fotku Vašeho chovného psa či fenky a naprosto v klidu ji použijí s titulkem „Kříženec Německého Ovčáka pokousal dítě“. Jedinou možnou obranou je pak dát takového novináře a jeho plátek k soudu, už jen proto, že se na Vaše fotografie vztahují autorská práva, navíc poškodil takovýto člověk pověst nejen Vaši ale i pověst chovné stanice, nemluvě o pověsti Vašeho mazlíka. Ač je naše chovná stanice poměrně mladá o tuto problematiku se zajímám již 10let. Někdy si sama říkám, že mě už opravdu unavuje někomu něco vysvětlovat, bohužel novináři a poslanci Tejc a Kořistka mě nenechají v klidu.

Jak a kde to všechno začalo?

V Německu někdy na přelomu století pokousal AST a Pit bull terrier dítě, které následně podlehlo zraněním. Neříkám, že to není tragická událost, ale následné šílenství a persekuce proti příslušníkům určitých plemen, kterou rozvířila média, se dala a dá opravdu v Německu přirovnat k holocaustu. Už však nikoho nezajímalo pozadí případu! Nikoho nezajímal fakt, že majitel byl  sedmnáctkrát trestaný asociál, který nedodržoval soudní nařízení mít psa vždy pod kontrolou, že pes mu měl být odebrán již dávno, minimálně pro špatné zacházení né-li týrání. Nikoho nezajímalo, zda soudní nařízení dodržuje.  Až došlo k neštěstí, veřejné mínění se obrátilo ne proti skutečnému viníkovi, ale proti nevinným psům.

Za hysterii mohou nekompetentní média! Vznikla termín Bojové plemeno. Politický populismus hloupých politiků byl pak příčinou srmti mnoha majitelů psů, kteří se stali obětí lynče svého okolí nebo úřednictva. 

„Konečné řešení“ Politický populismus!

Psi byli násilím odebírání majitelům a pokud jej majitel nechtěl vydat. Nebyl problém začít střílet jak po psech tak i po majitelích, tajné noční návštěvy veterinářů a vycházky, odvážení psů k přátelům do jiných zemí, schovávaní se před úředníky a policií se psy ve sklepích bylo na denním pořádku až do zrušení tohoto kontroverzního zákona. Psi byli zabíjeni po desítkách a stovkách, těla svážena v kontejnerech na skládky, kde byla hromadně pálena.
Fotografie z webu rtw.cz

bojové plemeno bojové plemeno bojové plemeno bojové plemeno

Byly zavedeny zkoušky tzv. ostrosti – nehumáně a způsobem, který doslova týrá psa se zkoušela jejich ostrost – tedy napadení člověka. Z tohoto se mi vryl do paměti výrok jednoho německého úředníka „I když budu tomu psovi pálit čumák zapalovačem, tak mě nesmí kousnout!“. K tomu není co dodat.

A že Vám to něco připomíná? Že už jsme to zažili? Akorát to nebyli psi, ale lidé! Zákon, ať už jakkoliv kontroverzní, je jedna věc, jeho provádění však věc druhá. Opravdu chceme něco takového prožít? Dnes jsou to níže uvedená plemena a příště? Můžou to být plemena jiná, pak kočky a nakonec se třeba nebudou hodit Vaše děti, protože mají 5 z matematiky. Je zajímavé jak je toto téma populární u novinářů a zakonodárců vždy, když někoho pokouše pes a vždy, když se blíží volby. Jde pouze o reklamní trik na obyvatele naší země, kteří věří všemu, co se dočtou v bulváru. Jde pouze o zviditelnění se sebe sama či tv stanice nebo novinového plátku.

Fakta?

A jaká jsou fakta? Jaká je pravda o tzv. bojových plenemech? Dosti jednoduchá – bojové plemeno neexistuje!!! FCI – Mezinárodní Kynologická Federace dělí psi do 4 kategorií. 1) Psi ovčáčtí, služební, hlídací 2) Psi lovečtí 3) Psi společenští 4) Chrti dále do 10ti skupin a následně každou skupinu do několika tříd- skupina bojových plemen ani třída bojových plemen neexistuje. V dělení psů podle zaměření se taky takováto skupina nenachází. Čili jde o pouhý výmysl médií a zákonodárců, jež chtějí urvat kus popularity jen pro sebe.

Navrhovaný seznam tvz. bojových plemen

Americký staffordshirský teriér
Staffordshirský bulteriér
Anglický bulteriér
Argentinská doga
Brazilská fila
Dobrman
Rhodeský ridgeback
Rottweiler

Za nebezpečného psa se považuje i jedinec, který je křížený nebo čistokrevný příslušník skupiny psů, která je obecně známa jako pit bull terriér. Ani jedno z těchto plemen není a nebylo nikdy používáno proti člověku, čímž se naopak pyšní plemena jako je Německý Ovčák či Československý Vlčák, tito psi od nepaměti byli používání jako pracovní psi pro policii a armádu a jejich výcvik je úmyslně zaměřen na zastavení člověka.

Vzhledem k tomu, že pes nemá ruce zastaví jedině kousnutím. Pak je tedy otázkou, který pes nebo jak je chápáno tzv. bojové pleneno – pes proti lidem by měl být na seznamu uveden. Z níže uvedených veterinárních statistik zcela jasně vyplývá, že největším problémem je kříženec neznámého původu, Německý Ovčák a jeho kříženci a jezevčík.

Statistiky hovoří jinak!

Pro analýzu případů u nichž bylo v anamnese jednoznačně uvedeno, že pes pokousal byly získány údaje 48 psů vyšetřených laboratorně v roce 2000 ( I. -VIII.). V. tomto souboru představovali kříženci 33,3 % , němečtí ovčáci 18,7 %, jezevčíci 12,5%, pudli 8,3% kokři 4,2 %, dalmatini 4,2% . Z „vybraných plemen“ byli zastoupeni stejným dílem (2,1%) pouze dobrman a rotvajler. Významné je že u 69% daného souboru se jednalo o psy bez výcviku. Stejná analýza byla provedena u soboru psů klinicky vyšetřených pro poranění člověka v náhodně vybrané pražské veterinární ošetřovně.

V tomto souboru byl podíl zastoupených plemen velmi různorodý, představovali nejvíce případů (26,8%) němečtí ovčáci, 13,4% kříženci, 12,2% pudlové, 9,8 % jezevčíci, 7,3% kokři, 4,9% dobrmani, ostatní plemena byla pod hranicí 2,4 % a to mnohdy bez rozdílu velikosti např. kavkazští pastevečtí psi, pekinézové, Lhasa-apso atd. Stejně volený soubor ve městě kolem 100 000 obyvatel měl podle plemen obdobné, ale méně různorodé složení, nejvíce poranilo kříženců ( 34,3%), dále následovali němečtí ovčáci (20%), jezevčíci (11,3%) atd..

V daném souboru představovali 3 pitbulové, stejně jako rotvajleři, dalmatini, knírači a kokři skupiny 2, 8 %. Z tohoto sledovaného souboru psů, kteří poranili, nebylo 38,7% cvičeno. Snížení různorodosti zastoupených plemen bylo nejvýraznější v posledním sledovaném souboru – vesnickém regiónu 10 obcí. V tomto souboru představovali kříženci, kteří poranili člověka 50%, němečtí ovčáci 11,1%, pudlové, stejně jako jezevčíci představovali 5,6%. Z „vybraných plemen“ se v souboru vyskytli pouze dobrmani v 5,6%.

Našli zde nějaké bojové plemeno? Já ne, možná to bude způsobeno jeho neexistencí!

Kousnutí velkého psa ublíží víc? Nesmysl!

Argument, že kousne-li velký pes, způsobí horší zranění se také zákládá na obecně rozšířeném omylu. Kousnutí od velkého psa sice hrozivěji vypadá, ale není tak nebezpečné co se týká proniknutí do měkkých tkání, naopak menší a tenší zuby napáchají na měkkých tkáních více škody a je zde tím pádem i zvýšené riziko přenesení infekce. Argument, že velká plemena když kousnou tak nepustí, zatímco malé plemeno kousne a uteče – je už holý nesmysl, ano velký pes kousne jednou, protože jednou to stačí, malý psi většinou kousnou, poodběhnou a kousnou znova a znova – čili trhají.

12 kousnutí od jezevčíka, který převážně útočí ze zadu na oblast achylových pat, vás může upoutat trvale na invalidní vozík. Zatímco jednou kousnutí do nohy od velkého psa vám nejhůř sníží hybnost nohy – většinou však jen jizvu. A abych zamezila dohadům, ano pes mě pokousal a to hned tři a ano dodnes mám jizvy, a ne nebylo to bez příčiny. Žádný pes neútočí bez příčiny. Pokud ano a tyto případy jsou velmi ojedinělé, pak se jedná většinou o skrytou duševní poruchu daného pejska.

Naučte se chovat ke zvířatům!

Nehodlám zde vysvětlovat, jak jsou navrhovaná plemena mírumilovná vůči lidem a dětem. Jsou a mají to v povaze. Spíš hodlám appelovat na zdravý lidský rozum, aby nedopustili a nedovolili státu týrat psy a jejich majitele. Aby začali přemýšlet o svém chování vůči psům a informovali se, jak se správně chovat ke psům. Naučit své děti, že správným chováním vůči psům a jiným zvířatům se dá předejít mnoha zraněním. 

únor 2009


V Holandsku dostali rozum

Voľne preložené z mesačníka Svět psú (CZ) 2/2009, odo dnes dostupnému v stánkoch v SK.
Zaujímavosti V 1993 nadobudol platnosť nechvalne známy RAD= Regelung agressiver Tiere, Regulácia agresívnych zvierat, postihujúci tzv. Nebezpečné psy. APBT, AST a kríženci boli zabavovaní, odvážaní do táborov a utrácaní ! Udania majitelov a ich skrývanie psov, nočné venčenia, tajné návštevy veterinára boli normálne. Len v roku 2006 bolo zabavených 514 psov a z toho utratených 461 !

V roku 2007 sa podarilo zhromaždiť 40.000 podpisov proti tejto šialenosti. V Dordrechte sa uskutočnila aj bohoslužba za usmrtených psov a zložená skladba Pitbull Blues. Po 15 rokoch, v lete 2008, sa podarilo RAD konečne zrušiť ! Ukázalo sa, že napriek všetkým opatreniam sa štatistika pokúsaní nezmenila !!! Nový psí zákon chysta Holandsko teraz v roku 2009 a zatial platí predbežné opatrenie. Ktoré nedovoluje zabavenie a usmrtenie len na základe vonkajších znakov alebo príslušnosti ku plemenu.

Verme, že z tohoto smutného precedentu si vezmú ponaučenie aj naši zákonodarci a aj ti v zvyšku EU… Ani tá nejtvrdšia represia nič nezmôže a omnoho dôležitejšia je prevencia vychádzajúca zo znalostí chovania psov v pojitosti s osvetou medzi majitelmi psov a širšej verejnosti.

Zdroje k problematice BSL a bojové plemeno:

Další článek k tématu napsal pan Vojen Bena

Přečtětě si také článek „Kdo je kdo

Archiv dokumentů, 1Metr