Jak vychovat psa aneb malý návod na výchovu štěněte

Jak vychovat psa – na toto téma bylo napsáno spousty knih, existují spousty internetových stránek. Takže Vás nebudu zatěžovat obsáhlými výklady, ale vezmu to hodně stručně.

Kupte si nějakou knihu, nebo si najděte nějaké internetové stránky, které se specializují na výchovu psa. Začněte s výchovou ihned – hned po té co si donesete domů ten krásný 8 týdení uzlíček.

Používejte výchovné pomůcky – pleny či podložky pro správné hygienické návyky, sprej proti okusování věcí také funguje skvěle, píšťalka a klikr, spoustu odměnek a hračky.

Ujednoťte si příkazy – pro početnější rodiny doporučuji napsat na papír a vyvěsit na viditelném místě,

Cvičte se štěňátkem 5 – 6 krát denně po 5 minutám, do 6měsíců stejně déle neudrží pozornost. 5 minut cvičte pak si s pejskem 10 -15 minut hrajte a po té opět cvičte.

Postupně zvykejte štěně na různé zvuky a předměty – správná socializace zaručí polovinu úspěchu

Navštěvujte psí školku nebo jiný způsob profesionálního výchovného programu, jsou zde odborníci, kteří vám poradí a pomohou, ale pozor je důležité si správně vybrat

Buďtě důslední – snad nejdůležitější rada

Jak vychovat psa aneb správné psí chování

Kousání

každé štěňátko kouše (stafík je v podstatě velmi kousavé štěně). Což znamená, že kouše do všeho všech a vůbec nezná svoji sílu. Takovéto chování musíte ihned začít zakazovat – v podstatě jsou dva možné postupy, buď štěně jemně klepnete prstem přes nos a řeknete ostře Fuj, Nesmíš… a stále a stále dokola a hlavně důsledně a ihned jakmile Vás prvně kousne.

Možnost druhá je vykviknout ublíženě AU vysokým hlasem. Dělejte to hlavně důsledně pokaždé, za pár dnů až týdnů to přejde samo. Druhé kolo si dáte až před dokončením přezubování. A hlavně vydržte – není to naučené za 1-2 dny, ale může to naopak trvat i několik měsíců.

Vždy se snažte objekt zájmu zubů vašeho štěněte vyměnit za hračku. Správné psí chování vždy odměňte! ať již pamlskem, pochvalou nebo pohlazením. Učte štěňátko, že šahání do misky či na misku s jídlem je normální. Obzvláště máte-li v rodině děti!!!! Předejdete tak mnoha zbytečným konfliktům, kdy si pejsek bude misku chránit. Učte štěňátko, že lidské jídlo je TABU! Opět předejdete mnoha konfliktům mezi dětmi a pejskem o kus rohlíku a tím i zbytečnému zranění dítěte.

Učíme se chodit na vodítku

jsou pejsci a ani naše Julie nebyla vyjímkou, kteří nechtějí chodit s vodítkem připnutým na obojku, kupte mu kšandičky a učte se chodit na kšandičkách. Vodítko mějte vždy dostatečně dlouhé (stopovačka) a vždy povolené tak aby prcek neměl pocit, že ho to omezuje. Nasazujte pejskovi vždy obojek i kšadničky a jednoho krásného dne prostě vodítko připnete na obojek. Pokud mu to nevadí, máte o starost míň, ale platí stejná pravidla, dlouhé vodítko – v žádném případě FLEXI – a vždy povolené, na učení chůze u nohy máte dost času.

Jak zvyknout na obojek

 velmi jednoduše, buď máte štěňátko od chovatele, který už se zvykáním začal (pak to máte mnohem jednodušší) a nebo ho zvykat začnete sami. Dělejte to hrou, já to dělám tak, že štěně učí příkaz – řemínek – štěně si jemně posadím před sebe, dám mu za to ihned dobrotu, pak vemu obojek (doporučuji s rychlosponou, trvá to podstatně kratší dobu a dá se nasadit jednou rukou) dám ho štěněti kolem krku a zapnu, vše za vytrvalého chválení a odměňování. V každém případě, malého prcka to učím ihned, a oboječek nosí i doma, tzv. na zvykanou, třeba 1-2 hodiny denně.

Jak naučit na klec

dejte mu tam pelíšek (u nás funguje povel pelíšek, můžete používat i povel místo), hračku a misku s vodou, vezměte odměnky a štěně nalákejte do klícky, odměňte ho a klícku zavřete, nechte ho tam pár chvil (cca 2 minuty) a odejděte z místnosti. Pokud máte přehoz přes klícku zatáhněte jej. Štěně bude kňourat a plakat – NEREAGUJTE – vraťte se až se uklidní a štěně pusťte, opakujte párkrát po sobě a štěně si velmi rychle zvykne, my říkáme „pelíšek spinkat“.