Jak vychovat psa aneb malý návod na výchovu štěněte

Jak úspěšně vychovat psa: Stručný průvodce pro výchovu štěněte

Výchova psa je komplexní téma, o němž byly napsány stohy knih a vznikly stovky webových stránek. Nemým záměrem není zahltit vás rozsáhlými pojednáními, raději se zaměřím na konkrétní a stručné rady. Začněte tím, že si pořídíte knihu o výchově psů nebo vyhledejte renomované online zdroje. Výchovu zahajte okamžitě po příchodu vašeho osmitýdenního štěněte do nového domova. Používejte vhodné výchovné pomůcky, jako jsou například tréninkové podložky pro výcvik čistoty, spreje zabraňující okusování nábytku, píšťalky, klikry, dostatek pamlsků a hraček. Sjednoťte si používané příkazy.

Pokud je ve vaší domácnosti více osob, doporučuji sepsat seznam příkazů a vyvěsit jej na viditelném místě. Věnujte štěňátku krátké, ale pravidelné tréninkové jednotky – 5 až 6krát denně po dobu 5 minut, neboť štěně neudrží pozornost déle. Po každém cvičení si s ním hrajte 10 až 15 minut a poté znovu procvičujte naučené. Postupně zvykejte štěně na různé zvuky a předměty, což je klíčové pro jeho správnou socializaci a základ úspěšné výchovy.

Navštěvujte psí školku nebo se zapojte do profesionálního vzdělávacího programu. Odborníci vám poskytnou cenné rady a podporu, ale vybírejte pečlivě.

Důslednost je základem úspěšné výchovy.

Správné psí chování: Jak překonat kousání

Každé štěně má tendenci kousat a nezná svou sílu. Je důležité okamžitě zakročit a to buď lehkým klepnutím přes nos s přísným „Fuj!“ nebo „Nesmíš!“, nebo vydáním vysokého zvuku „Au!“ v případě kousnutí. Postup opakujte konzistentně, dokud štěně nezmění své chování.

Vždy se snažte nahradit nežádoucí objekt kousání vhodnou hračkou a správné chování odměňujte, ať už pamlskem, pochvalou nebo pohlazením.

Naučte štěně, že šahání do misky je normální a lidské jídlo je pro ně tabu, aby se předešlo konfliktům.

Výcvik chůze na vodítku

Pokud váš pejsek odmítá chodit na obojku, zkuste kšandy. Používejte dostatečně dlouhé vodítko, aby se štěně necítilo omezeně. Postupem času štěně přivykne nosit obojek i vodítko.

Zvykání na obojek

Zvykání štěněte na obojek může být zábavné. Naučte štěně příkaz „Řemínek“ a spojujte nasazování obojku s odměnou a chválou. Obojek nechte štěně nosit i doma na krátké období pro zvyk.

Nácvik používání klece

Umístěte do klece pelíšek, hračky a misku s vodou. Použijte odměnky, abyste štěně přilákali dovnitř, a po krátké době klec zavřete. Nechte štěně chvíli samotné a ignorujte jeho nářek. Vraťte se až po uklidnění a postup opakujte, dokud si štěně nezvykne na klec jako na své bezpečné místo.