První a né zrovna zanedbatelnou podmínkou chovnosti je vlastnictví psa či fenky s Průkazem původu. Že je to jasné? To jsem si také myslela, než jsem se setkala s dotazem, jak má paní uchovnit kokřici, která nemá PP, ale je po PP rodičích a ona by chtěla štěňátka s PP. Zjistila jsem jak málo se o této problematice hovoří, jak nedostatečně jsou informováni potencionální zájemci o štěňátka od chovatelů. 

Takže si koupíme štěňátko s Průkazem původu a co dál? Dál musíme splanit tzv. podmínky chovnosti daného plemene, ty najdeme na příslušném klubu pro dané plemeno a dosážením 14ti měsíců věku u psa a 15ti měsíců věku u fenky. Dnes již nemusíte být ani členy Klubu daného plemene, dnes již všechny kluby zajišťují chovatelský servis nečlenům.

Jak uchovnit  Stafordšírského Bulteriéra

Klub Stafordšírských Bulteriérů CZ má tyto podmínky chovnosti:

2x výstava se zadaváním CAC titulu z nichž jedna musí být Speciální nebo Klubová pořádaná na území České Republiky s hodnocením Výborná nebo Velmi dobrá v jakékoliv třídě kromě dorostu tzn. od 9 ti měsíců věku, získané po 12ti měsících věku.

DNA profil – který necháte udělat v gen. laboratoři Genomia.

Pes či Fena musí odpovídat standartu plemene a mít úplný nůžkový skus s korektním postavením špičáků – tzv. v zámku.

Pokud jedinec splní chovné podmínky, pošle jeho majitel originál Průkazu původu (PP) se zapsanými výstavami, popřípadě jsou-li zapsány ve výstavní příloze, tak i přílohu PP + fotokopii dokladu o provedené platbě členského příspěvku SBTC CZ na adresu hlavního poradce chovu (HPCH). Ten zařadí psa do klubové evidence a zašle originál doklady Plemenné knize k přeregistraci. Z plemené knihy Vám, jako majiteli, zašlou zpět originály PP včetně příloh s přeregistrací. Nenechávejte přeregistrace na poslední chvíli před plánovaným krytím, celá tato administrativní část uchovnění trvá cca 5 týdnů. V Současné době je poradcem chovu paní Helena Mudrová. Pes i fena mají stejné podmínky chovnosti.

Stafordšírský bulteriér Jak uchovnit