Psí miminko aneb návod k použití

Štěně je psí miminko – od chovatele si jej berete již ve věku, malého dítěte – novorozenecký a batolecí věk už tedy máte za sebou, ale nepočítejte s tím, že máte již hotového pejska, který poslouchá a je socializovaný. Štěně je jako malé dítě, do všeho strká nos a packy, všude šmejdí, štěká, piští. Do všeho kouše i do Vás, všechno ničí, trhá a okusuje, všude čůrá a občas udělá i ten bobek a každé 2 – 4 hodiny se vzbudí, takže si užijete i noční vstávání. Je to prostě malý špunt, je na Vás vštípit mu Vaše zásady a Váš režim. A naučit ho se nebát – socializace je půl práce.

U některých pejsků je běžné, že si „povídají“ a to nejen s jídlem. Mnohdy Vás překvapí, že štěně při jídle či při hře vrčí, chrochtá, kváká nebo vylozuje jiné zvuky. Je to jen jeho způsob projevu, radosti či Vás přemlouvá, aby jste si ním šli hrát, šli ven nebo mu dali jídlo.

Mezi pejsky můžete štěňátko brát prakticky ihned. Pouze mezi ty co znáte a víte, že jsou zdraví a očkovaní a nekonfliktní. Mezi ostatní pejsky až po očkování na vzteklinu tj. během 4 měsíce věku. To stejné platí i o hromadných prostředcích, nebo místech s velkou koncentrací lidí a psů.

Psí miminko venčíme v bezpečných zónách

Do této doby se držte raději v bezpečných zónách. Po naočkování na vzteklinu můžete začít navštěvovat psí školku. Štěněcí škola by měla být místem, kde se setkávají různá plemena, čímž se podporuje jejich sociální rozvoj. Prioritou by měla být výchova majitelů tedy jak se správně starat o jejich čtyřnohého přítele, spíše než je intenzivně připravovat na zkoušky. Pokud jste ještě nevybrali svého psího parťáka, můžete se do školky přijít podívat a zjistit, jestli je to prostředí, které by vám vyhovovalo. Chápeme, že výběr štěněcí školy je důležitý krok na cestě ke šťastnému a zdravému životu s vaším budoucím miláčkem.Takže doporučuji, pokud jste již učili rozhodnutí, že si pořídíte psí miminko, si jich pár předem obejít a klidně si popovídat s lidmi a výcvikáři.

Rozhodně si se štěnětem nepořizujete hračku na rozmazlování. Nejdříve Vás čeká rok až rok a půl tvrdé práce a výchovy, na rozmazlování máte zbytek jeho života.

Nakupování

Hned na začátku si sestavíme seznam, jenž obsáhne vše, co pro naše štěně budeme potřebovat. Pak se vydáme na vzrušující nákupní výpravu. To je nejradostnější část celého přípravného procesu. Vybereme pro naše štěňátko obojek a vodítko, pelíšek, přepravku nebo klec, ohrádku pro štěně, misky, hračky, postroj do auta, tréninkové podložky, sáčky na odměny, zásobník na sáčky na výkaly a nezapomeneme mu nechat vyrobit známku s jeho jménem a naším telefonním číslem.

Po konzultaci s chovatelem zakoupíme vhodné krmivo, spoustu kousacích a žvýkacích kostí a další tréninkové nástroje, jako je píšťalka nebo sprej proti okusování předmětů. Ačkoliv se to může zdát jako dlouhý seznam, je to jistě dobře vynaložený čas a úsilí. Vaše psí miminko vám bude vděčné a šťastné. A to je to nejdůležitější.

Obojky a vodítka

Nylonové či neoprenové obojky preferujeme kvůli hladké srsti stafíků, neboť tuhé kožené varianty mohou způsobit odřeninu na kůži pod krkem. První obojek by měl vydržet zhruba měsíc, poté je třeba pořídit větší. Další nákup by měl následovat po přibližně dalších dvou měsících. Od 8-9 měsíce by však jeden obojek měl být dostatečný. Na tento obojek pak umístíme městskou známku a známku s jménem a telefonním číslem. Alternativně lze využít rolničku, která při pohybu psa cinká, což usnadňuje jeho dohledání ve vysoké trávě.

Pro účely výstav preferujeme kožené obojky s emblémy plemene. Přestože jsou na krku psa jen krátkou dobu, nezpůsobují odřeniny a vypadají velmi dobře. Co se týče vodítek, používáme stopovací šňůru (ideálně plochou a dlouhou zhruba 10 metrů). Jakmile je štěně starší 6 měsíců, přecházíme na silnější lano o průměru cca 1 cm a krátké vodítko na cvičení. Naše obojky a vodítka jsou od značky EZYDOG, i když tato značka již není do ČR dovážena, nabídka na trhu je stále rozsáhlá. Na venčení na výstavách používáme flexi vodítko, které musí být páskové, od značky FLEXI a pro psy do 25 – 50 kg. Doporučujeme se však poradit s odborníkem a naučit se správně flexi vodítko používat. Při komunikaci s pejskem je důležitý přátelský tón hlasu.

Kennel přepravka, klec, ohrádka – proč je používat? 

Z bezpečnostních důvodů je třeba myslet na to, že ve vašem bytě může být mnoho potenciálních hrozeb pro zdraví vašeho malého štěňátka. Elektrické kabely, horká trouba, předměty, které by mohly na něj spadnout, čisticí prostředky – prakticky celý byt může představovat riziko. Pokud nemůžete mít štěně stále pod dohledem, je vhodné zvážit ohrádku nebo klec jako ideální řešení.

Ohrádku využívám v případě, že je štěňátko vzhůru a chce se hrát. Klec či přepravku pak používám jako spací pelíšek. Z tohoto důvodu na klec také dáváme přehoz, který pejskovi zajišťuje dostatek soukromí a klidu. Toto oceníte obzvláště pokud máte doma malé děti, které chtějí se štěňátkem neustále hrát. Pokud psí miminko uložíte na spánek do jeho klece, rychleji naučíte i děti, že pejsek potřebuje také svůj klid.

Pro domácí použití, počítejte s dvojnásobným rozměrem klece, než je doporučené pro vaše plemeno. Například u plemene Staffordshire Bull Terrier (SBT) je optimální rozměr klece přibližně 70×100 cm, aby se do ní vešly i stojanové misky.

Přepravky a stany

Pokud máte obavy ohledně klece pro vašeho psa, můžete mu místo toho pořídit boudu s dvířky. Alternativou jsou také látkové stany, avšak jejich životnost není tak vysoká. Další výhodou klecí je rezervace v hotelech – několikrát se nám stalo, že jakmile jsem uvedla, že náš pes je zvyklý na klec a je čistotný, nebyl problém. Na druhou stranu, znám mnoho případů, kdy rezervace byla odmítnuta, protože pes nebyl na klec zvyklý.

Dalším pozitivem, které určitě oceníte, je cestování. Zákon o silničním provozu stanoví, že pes by měl cestovat pouze na schválených autopásech, nebo v kleci či přepravce v kufru auta.

A konečně, může se stát, že váš pes bude muset být hospitalizován. I v tomto případě je klec velmi užitečná a usnadňuje celý proces. Klec rovněž oceníte, když vás navštíví někdo, kdo není zvyklý na nadšené přivítání psa, které může zahrnovat olizování, bublání, vrčení, chrochtání, kvákání a skákání. Pro tyto situace je lepší mít možnost psa bezpečně umístit do klece. Protože ne každý, kdo nás navštěvuje, je pejskař.

Bezpečné místo

Malé štěňátko, podobně jako lidské dítě, vyžaduje hodně odpočinku – až 22 hodin denně. Na druhou stranu, dospělý pes potřebuje ke spánku přibližně 16 hodin. Pro zdravý a klidný spánek potřebuje pes stejné podmínky jako vy – ticho a tmavou atmosféru. Naši miláčci, stafíčci, jsou zvyklí spát ve svých klecích do věku 12 až 15 měsíců, poté už je necháváme spát s námi v posteli. Je to především otázka bezpečnosti malého štěňátka, které je zvídavé a zkoumá svět kolem sebe svými zoubky. A upřímně řečeno, máme v domácnosti i jiné povinnosti, než sledovat štěně po bytě a dbát na to, aby nekousalo do mýdel, židlí a podobně. Poskytnutím klidného koutku pro odpočinek svému pejskovi si zjednodušíte život a pes získá své vlastní útočiště, kde může být s vámi.

i takto krásně a vkusně může vypadat klec pro pejska zdroj: internet

psí miminko psí miminko

Pelíšky

dnes je jich obrovský výběr, ale nám se nejlépe osvědčili různé polštáře, měli by být z pevnější látky, jinak budete všude mít molitan. Snímatelný potah, aby se pelíšek dal vyprat.

Misky

stojanové, pes který jí s hlavou dolů, hůře tráví, neboť se mu při jídle uzavírají cesty. Kromě jiného stafík by měl jíst na špičkách předních noh, kvůli formování hrudníku. Do klece pak nezapomínejte dávat misku s vodou, štěně v noci často pije, do klecí či ohrádek používám závěsné misky. Vždy používám misky kovové – nikdy plastové, z plastových misek, pokud jsou používány denně se může pejskovi dělat na bradě akné.

Hračky

stafíci milují plyšové hračky, pravda déle jak 1hodinu jim nevydrží, ale s tím rozkousaným plyšákem budou klidně běhat celý měsíc. Plastové hračky se nám moc neosvědčili, tedy alespoň v tom nejmenším věku. Většinou to skončilo na malinké kousíčky rozkousané po celém bytě a hrozí nebezpečí polknutí. Ale u hraček je nejlepší vyzkoušet co se Vašemu stafíkovi bude líbit.

Tréninkové pomůcky

plenky, sprej proti kousání, proti čůrání, nebo naopak na čůrání na určité místo, píšťalka.

Plenky učí štěně správným hygienickým návykům, používáme i kapky na čůrání na jedno místo – kápneme na podložku a pokud se na ni štěně vymočí – pochválíme. Podložku postupně stěhujeme ke dveřím a pak ven z bytu. Máte-li možnost štěně ihned venčit nepoužívejte je, ale venčete po každém probuzení, jídle a hře tedy  cca každé  2-3 hodiny, protože se bude později obtížně této „berličky“ zbavovat. Ale je pochopitelné, že nebudete trénovat čůrání s 2 měsíčním miminkem v mrazech kolem -15ti stupňů.

Sprej proti kousání – zachrání Vám nejen boty, ale je potřeba nastříkat každý den někdy i 2xdenně, stejně tak funguje proti čůrací sprej, ten oceníte jakmile začne pejsek zvedat nožičku, ale opět je nutné ho použít každý den. Píšťalku nejdříve používáme na upoutání pozornosti a po té učíme přivolání na píšťalku.

Dbejte na to, aby měl pejsek dost kousacích kostiček a různých kousacích hraček, nebude pak tak aktivně zkoumat Vaši domácnost.

Pokud chodíte do práce a nemůžete zajistit tak včasné venčení (do 11 týdnů vstává psí miminko po dvou třech hodinách a potřebuje ihned močit. Až zhruba od 4měsíců mu teprve začínají fungovat svěrače močového měchýře, a je tedy schopno vydržet cca 4 hodiny bez močení). Používejte ohrádku současně s kennel přepravkou, či klecí. Ke kleci připevníme ohrádku – do ohrádky pak dáme misky s vodou, hračky a plenku na čůrání. Tím zajistíme štěňátku potřebný komfort, aby bez nás zvládlo celý den. Také je vhodné pod ohrádku dát starší pvc, nebo linoleum, jednak z důvodu údržby a jednak Vám nezničí podlahu.

Krmivo

pokud máte již doma více pejsků asi budete používat již svou oblíbenou značku. Nicméně i toto konzultujte s chovatelem, nemusí být příliš vhodná pro konkrétní plemeno. Pokud je štěňátko Váš jedinný pejsek pak je pro Vás nejjednodušší krmit tím co Vám doporučí chovatel. Vždy během vývinu štěňátka upravujte dávky v rozsahu, které je předepsané na balení dle věku a váhy – pejska nepřekrmujte!!!!  BARF neboli syrovou stravu minimálně do 12ti měsíců věku psa výslovně nedoporučujeme!

Pokud štěňě bude v době vývoje obézní – rozhodně to neznamená, že se má dobře. Spíše naopak obezitou ohrožujete jeho zdraví a život!! U obézních štěňat mohou nastat komplikace při vývoji kloubů, kostí či jejich následné deformace. Klouby, které musí nést nepřiměřenou zátěž se prostě špatně dovyvinou(nebo začnou deformovat). A můžete si opravdu způsobit drahé zdravotní problémy, dalším podstatnou komplikací mohou být získané vady srdce. Proto krmíme vždy tak, aby byl pejsek během růstu štíhlý (né hubený). V případě stafíka platí – útlý pas a ňadra dmoucí – znamená to, že u jakéhokoliv plemene musí být hmatná žebra na boku a to pouhou rukou a zlehka.

Výběr krmiva

Při výběru krmiva dbejte pár zásad – mělo by být minimálně prémiové a nemělo by obsahovat pšenici a oves (nejčastější psí alergeny). Není vhodné dávat štěněti kravské mléko a mléčné výrobky (vyjímkou je tvrý nebo tavený sýr, který používáme při nácviku) – pes špatně tráví tyto produkty. Čokoláda je pro pejska úplně nevhodná. Pokud chcete pejskovi „přilepšit“ kupujte jen výrobky pro psy, nebo mu můžete úpect psí sušenky. Pokud chcete dávat pejskovi jednou za čas mléko – zakupte si psí mléko v chovatelských potřebách. Pamlsky by neměli přesáhnout 10% denní dávky potravy, o toto ale musíte snížit denní dávku, aby štěňátko netloustlo.

Po jídle musí každé štěně odpočívat, nenecháváme ho tedy běhat ani skákat, do 3 měsíců krmíme 4-5x denně, od 4 měsíců 3-4x denně a od půl roku 3x denně, od 8 – 9 měsíce už jen dvakrát, přičemž ranní dávka je o něco málo menší než večerní. Cca hodinu po jídle je nutné štěně vyvenčit na velkou.

Venčení

Od počátku svého tréninku byste měli své štěňátko venčit na tak zvaném bezpečném místě. Nejednou se stane, že štěně ještě není zvyklé na vodítko, takže je lepší najít klidnější prostor, kde není silný provoz. Při nácviku venčení používáme slova jako „loužička“, „čůrat“ a „kakat“. Když se štěňátko vyčůrá, pochválíme ho a odměníme s nadšením. Tento trénink budeme opakovat pokaždé a prakticky po celý život psa. I pětiletou fenku chválím, ačkoli se na mě už dívá jako na blázna, ale i tak si vždy přijde pro svou odměnu.

Co se týče zvedání nožičky u psích samců, to závisí na mnoha faktorech, například zda vyrůstá s dalším psem. Je dost pravděpodobné, že začne zvedat nožičku již kolem šesti měsíců, ale nebuďte překvapeni , když váš pejsek bude i po třinácti měsících ještě čůrat „na holčičku“. Psi, kteří vyrůstají v přítomnosti fenek, si to prostě neodkoukají a musí se to naučit sami. Jakmile začne zvedat nožičku, tak ho také pochválíme, aby byl pejsek ujištěn, že to takto má dělat. Tón hlasu by měl být přátelský.

Procházky

jak dlouhé a v jakém věku aneb přiměřená zátež, na tuto otázku se velmi špatně odpovídá. Nepřiměřenou záteží a přetežováním ve štěněčím věku můžeme pejskovi způsobit problémy s pohybovým aparátem. V každém případě platí, že se štěňetem neběháme u kola, nesportujeme, nechodíme vysokohorské tůry a to nejméně do 24 měsíců věku. Obecně platí v závislosti na plemeni, že je lepší pejska pomalu zvykat. Mezi 18 – 24 měsícem věku se teprve dokončí vývoj a růst kyčlí, do té doby je tedy třeba dbát na raději mírnější režim a hodně odpočinku. Stejně tak je to se schody, u malých a středních plemen je vhodné nosit pejska do 5ti měsíců.

S délkou procházky je to velmi složité – ale v podstatě se to dá zobecnit takto – do 6ti měsíců co nejkratší, ale raději častější. Štěňátko nesmíte přetáhnout, v podstatě únavu štěněte poznáte tak, že nechce jít dál, lehne si nebo si začne sedat na zadeček. V tomto případě, pokud máte možnost, se zastavte a sedněte si nejméně na 30minut a nechte prcka odpočnout, klidně i prospat. Nebo ho vemte do náruče a zamiřte k domovu. Pejska pak nechte doma spát jak potřebuje. Není nezvyklé, že štěně po první výstavě prospí v kuse 20 hodin. Nebojte se a nebuďte ho, je jen opravdu unavený a potřebuje načerpat nové síly.

Pozor pokud chtete s pejskem sportovat uvědomte si, že na to máte celý jeho dospělý život, je tedy vhodné začít až po dokončení jeho vývoje kostry tj. po 18tém měsíci věku. Dřívější začátky jsou hazardem se zdravím Vašeho pejska.

Přirozený pohyb je ten, který si pejsek určuje sám, tedy i přirozená rychlost.

Takový pohyb je pro pejska nejzdravější a vy jen určíte délku procházky nebo hry. V praxi to vypadá takto do 6ti měsíců klidně 10 x 5 minut venčení, nebo 5x 10 minut, plus nějaká hra doma a cvičení. Od 6ti měsíců 2x 30 minut plus nějaká hra doma a cvičení. Od jednoho roku není problém 2x hodinová procházka. Samozřejmě opět tempo a délku si určí sám pejsek. Uvědomte si, že pejsek na volno venčený naběhá cca 5x-6x tolik co Vy. Takže pokud vy ujdete pouze 2km, on naběhá cca 10km, délku procházky určujeme dle délky toho co naběhá pejsek. Né dle toho co ušlapate Vy. Pokud nemůžete pejska venčit „na volno“ používejte 10m stopovačku, dá pejskovi dostatek volného pohybu.

Zoubky

Dejte svým psím zoubkům pravidelnou a důkladnou kontrolu. Když se štěně usadí, učte ho pomalým kroky, s nasazením odměny, jak pečovat o svůj chrup. Pokud dojde k situaci, kdy mléčný zoubek nechce vypadnout a začíná se projevovat trvalý skus, je nejlepší tento zoubek nechat odstranit. Tímto krokem se můžete vyhnout možným komplikacím spojeným s nepravidelným skusem a jeho potenciálně škodlivým vývojem.

Pečujte o psí chrup i nadále, zoubky svého psa čistěte pravidelně. Mějte na paměti, že kosti nebo paroží pro kousání nejsou vhodné, protože mohou vést k zlomení zubů.

Pamatujte, že péče o zdraví vašeho psa je důležitá a stojí za to ji dělat správně.

Výběr veterináře:

Je vhodné, abyste si svého veterinárního lékaře vybrali ještě dříve, než si nové štěně přivezete. To významně ušetří čas. Pokud ještě svého veterinárního lékaře nemáte, jsou dobrým zdrojem informací rodinní příslušníci nebo známí, kteří vám jistě někoho doporučí. Ale dbejte na to aby to byl veterinární lékař opravdu kvalitní, který svoje povolání vykonnává důsledně, neb jako v každém oboru je i spousta nekvalitních pracovníků. Riskovat zdraví pejska u nekavalitního veterináře není něco co bychom pro svá štěňata chtěli. Takže požadujte reference, najdete je i na internetu, mezi přáteli.

Kartáčování a česání, uši, očička, koupání

Čím dříve začnete s péčí o srst, tím lépe si Vaše psí miminko zvykne na manipulaci od lidí a v budoucnu mu nebude vadit. Kontrolujte pravidelně ouška, jejich čistota Vám uštetří mnoho starostí. Záněty oušek jsou nepříjemné a mohou vést až k velkým zdravotním potížím. Očička by měla být vždy jasná a čistá. Pokud pejsek hodně čuchá po zemi a je horké suché léto tak alespoň jednou týdně očička propláchněte borovou vodou. U veterináře si zakupte kapky na zklidnění očí. Pokud nebudete očička kontrolovat může se vyvinout až zánět oční spojivky a následné komplikace např. vyhřeznutí 3 víčka.

Koupat pejska můžete v podstatě kdykoliv potřebujete, to znamená, že koupeme pouze zablácené pejsky, neboť stafící jsou dost samočistící. Pokud koupeme, tak vždy večer po posledním venčení, vždy a pouze šamponem pro pejsky nejlépe veterinárním a rozhodně né často. Pokud potřebuji pouze smýt bahno tak pouze sprchuji čistou vodou. Časté koupání v šamponech vysušuje pokožku. Může způsobit tvorbu lupů, nebo i horších potíží se srstí a pokožkou. SBT nemá podsadu srsti!

Průjem, zvracení

Dietologickou chybou, ale i olíznutím něčeho nevhodného na procházce, ale i virovým onemocněním může dojít u pejska ke zvracení nebo průjmu. Pokud nastane průjem u malého štěňátka, vynechejte daný den granule a nahraďte je rozvařenou rýží (nesolenou) pro lepší chuť a pro získání energie můžete rýži osladit hroznovým cukrem nebo glukopurem případně medem (klasický řepkový cukr není vhodný pejsek ho neztráví), přidejte přípravek Smecta (2x denně půl sáčku). V případě, že průjem ustoupí, pak druhý den můžete do rýže přidat mrkev a libové vařené kuřecí nebo lépe králičí maso, třetí den můžete do rýže přimíchat granule, 4. den už přejdete zpátky na granule. V případě zvracení je postup stejný, ale bez Smecty.

Pokud do 12 hodin průjem nebo zvracení neustoupí, navštivte neprodleně veterinárního lékaře. U malého šťěňátka snadno dojde k dehydrataci. U dospělého psa při průjmu a zvracení dejte den hladovku. Další den pouze dětské piškoty a pak pokračujte rýží stejně jako u štěňátka. Pokud od 24 hodin u dospělého psa zvracení nebo průjem neustávají, tak navštivte neprodleně veterinu.

Šoupání zadečkem – „sáňkování“

Pokud pejsek šoupe zadečkem po podlaze a pozorujete podobné chování několikrát během pár dní, patrně má přeplněné anální žlázky a je potřeba je vyprázdnit manuálně. Navštivte proto veterinárního lékaře, který během chvilky pejskovi uleví. Některým pejskům se žlázky vyprazdňují samy, jiní potřebují občasnou pomoc lékaře. Způsobeno je to jak tuhostí výkalů, tak i anatomií psa a ne každý pes má anální žlázky umístěné na milimetr přesně stejně jako druhý jedinec stejného plemene. Plné anální žlázky mohou kromě šoupání zadečkem způsobit i zhoršení srsti či nadměrné drbání.

Pamatujte, že vše co nachystáte na psí miminko je nutné umýt a vyprat. Nejlépe pouze teplou vodou a pereme nejlépe v prášku pro miminka a bez aviváže (případně opět aviváž pro miminka). Takže teď už si jen dovézt ten uzlíček a popřát Vám pevné nervy:-)