O výstavách

To je když – banda bláznů se svými psy běhá po čtveratém koberci a staví psy do nějaké ztuhlé polohy. A ještě tomu říkají kruh:-) A představte si oni za to ještě platí.:-) Ano tak takhle to přesně je:-) Proto jsme se rozhodli pro malý článeček o výstavách.

o výstaváchVýstava psů je vlastně přehlídka krásy příslušníků daného plemene, kde se hodnotí jak moc odpovídá standartu FCI. Podle toho je pak klasifikován – známkován.

Spousta známých nebo i cizích lidí se mě ptá, jestli když si pořídí pejska s PP taky musí chodit na výstavy. Ne nemusí, ale………….. To zpropadené ale:-) Pokud chcete aby Váš pejsek nebo fenka mohli mít čistokrevné potomky, musí oba splnit podmínky chovnosti daného plemene a ty stanovují určitý počet výstav s minimálním hodnocením.

Takže je jen na Vás jestli pejsek bude využit v chovu, či ne. Na druhou stranu je škoda a mrzí to každého chovatele – jeho odchov nevystavovat. Ale toto rozhodnutí je na Vás, a nikdo Vás vystavovat nemůže nutit. 

Pro ty co se rozhodli, že vystavovat budou, aspoň vzevrubně popíšu – typy výstav a hodnocení a tituly, které na nich můžete získat. Sama z vlastní zkušenosti vím, jak pro mne bylo těžké se v této „hatmatilce“ zorientovat, tak snad Vám to pomůže.

Začnu tím, jak se na takovou výstavu vůbec přihlásit?

A kde to mám hledat a kolik to stojí?

Takže na www.cmku.cz si najdete výstavy, jsou zpracovány do tabulek a obsahují i přihlášku a propozice ke každé výstavě. Najdete zde České Výstavy. Vytisknete si přihlášku a propozice (v těch zjistíte kolik to stojí) s dostatečným předstihem – uzávěrky bývají 2 měsíce před výstavou:-), nejpozději měsíc. Vyplníte, zaplatíte, přiložíte kopii PP a odešlete, zpátky se Vám vrátí tzv. Vstupní list. Ten si vezmete spolu s originálem PP, očkovacím průkazem a hafanem a v den výstavy vyrazíte.

Doporučuji vyrazit brzo – přejímky psů jsou většinou max. do půl deváté. Co to je přejímka psů? To ukážete u příslušného stolečku ten Vstupní list a oni si Vás odškrtnou na seznamu, dostanete katalog, někdy i složku s prázdným posudkem a číslo. Někdy se číslo dává až v kruhu u stolečku, před posuzováním.

Pak si najdete svůj výstavní kruh a tam budete čekat než se dostanete na řadu. Doporučuji – kempingové židličky, a pelíšek – kennel přepravku nebo klec pro pejska, misku na vodu – i vodu, a pro Vás svačinu:-)))) Protože pokud nevlastníte málopočetné plemeno, může se Vám výstava protáhnout i na několik hodin.:-)

Vše co potřebujete konkrétních o výstavách vědět najdete buď v propozicích nebo na webech výstvav.

Oblečte se hlavně do pohodlného oblečení

– úzké šaty a vypasované korzety opravdu nejsou vhodné – stejné je to s botami, musí být maximálně pohodlné, bez podpadků, a měli by vypadat společensky, nesmí klouzat – tenisky či jiná sportovní obuv není příliš vhodná. Barva oblečení by měla být v kontrastu v barvou vystavovaného pejska, aby pejsek co nejlépe vynikl, ale měla by ladit s barvou srsti. Oblečení by však mělo působit důstojně a nerušivě, a také si musíme uvědomit, že bychom do kruhu neměli nastupovat umazaní od tlapek:-) nejen našich psů.

Není nic horšího než dáma v bílém, která má na sobě černé otisky tlapek a zelené koleno od trávy:-( Možná se to zdá jako banalita, vždyť jsme zvyklí na nějakou tu tlapičku na oděvu, ale ve výstavním kruhu to odpoutává pozornost rozhodčího od Vašeho psa a to přece nepotřebujete.

Barvy oblečení

U tmavých psů jsou výborné barvy jako šedá, béžová, či jemné pastelové barvy – také se na nich ztratí nějaká ta čmouha. U zlatých a červených psů bychom měli volit oblečení podle konkrétního zbarvení jedince – tmavě hnědá, vínová, tmavě zelená – spíše podzimní barvy, černá není moc vhodná – budete samý chlup a na černé barvě jsou výrazně vidět.

U bílých psů máme hodně volnosti – všechny spíše tmavší barvy, pokud je pejsek dvou barevný – kombinace bílé s jinou barvou, je vhodné volit barvu oblečení v kontrastu s druhou barvou psa ( zlatá, červená, modrá, černá).

Modrá barva psa je velmi specifické zbarvení – samo o sobě působí poměrně nevýrazně – je tedy třeba takového jedince zvýraznit vhodně zvolenou barvou oblečení, určitě je dobré použít barvy – světlejší a jemné pastelové, určitě by zvolená barva měla odpovídat spíše studeným barvám ( v tomto případě nebude vhodná žlutá ani zelená či béžová ani šedá) – asi bych volila barvy lila, světle modrou, růžovou, vyjmečně i bílou do haly (u tmavě modrého psa). Pro žíhané psy bych volila barvu v kontrastu s převládající barvou.

Ale ve většině případů budou platit stejná pravidla jako pro černé pejsky. Je pravdou, že na venkovních výstavách budeme vždy více sportovně oblečení, ale i přesto bychom neměli do kruhu nastoupit v teplácích a teniskách. Můžeme zvolit sportovní kalhoty a tričko, pokud se cítíme dobře v riflích tak jsou přípustné:-).

Výstavní kruh

– je ohraničený prostor – v uzavřené hale se používá koberec, venku se jen vyznačí čtverec, není nijak dáno jak by měl být velký, ale měl by odpovídat vystavovanému plemeni a počtu přihlášených jedinců. V tomto prostoru je umístněn stůl pro posuzovatele (rozhodčího), jeho zapisovatele a vedoucího kruhu. U některých plemen, převážně malých, je zde ještě umístněn stůl, kam postavíte pejska do výstavního postoje. Kde je pes celkově prohlídnut, včetně zubů, u samců se kontrolují i varlata.

Posuzovatel – někdy se říká rozhodčí

– je kvalifikovaný odborník na příslušné plemeno, který úspěšně prošel vzdělávacím programem u Českomoravské kynologické Unie, která v tomto případě zastupuje FCI (Mezinárodní Kynologická Organizace), a úspěšně složí zkoušku posuzovatele.

Vedoucí kruhu – je většinou aspirant (čekatel) na statut posuzovatele, který ještě nemá složenkou zkoušku z plemene, a musí splnit praxi v kruhu. Organizuje hladký průběh výstavy.

Zapisovatel

– zapisuje:-) – vypisuje posudky, které jsou mu diktovány posuzovatelem.

o výstaváchVýstavní postoj

– celkem dlouho jsem se zabývala pozorováním psů, a jejich výstavními postoji. Ne, pozici, do které se pokoušíme pokaždé v kruhu nějak toho našeho psa dostat, si člověk nevymyslel. Je to vlastně přirozený postoj každého psa, ve kterém je prostě nejkrásnější, kdy vynikne stavba jeho těla, srst atd…

Toto opravdu vzniklo odpozorováním póz jednotlivých plemen. Jenže u výstavního postoje jde o to, aby to ten Váš rozmazlený bafan udělal na povel:-) No a to je ten háček:-)))) Kromě výstavního postoje ještě musíte mít zvládnutou chůzi u nohy a ukazování zoubků, u chlapečků kontrolu varlátek, pes musí být zvyklý, že na něj sahají cizí lidé.

O výstavách

– oblastní, okresní, krajské, speciální a klubové (určené jednomu plemeni, nebo plemenům sdružených pod jedním klubem), národní, mezinárodní, a pak soutěže – šampion šampionů, nejkrásnější pes výstavy nebo státu, dne, roku………..

Na výstavách vystavujeme psy dle věku – v tzv. třídách – puppy – štěně (4-6 měsíců), dorost (6-9 měsíců), mladý (9-18 měsíců), mezitřída (15-24 měsíců), otevřená (od 15 ti měsíců), šampionů (od 15 ti měsíců), pracovní (od 15 ti měsíců), veterán (od 8mi let).

Většina tříd je v rozsahu určitého věku pejska, třída pracovní – na základě složených zkoušek – typ a jaké jsou popsány na klubu příslušného plemene. Třída šampionů je pak určena psům, kteří již mají titul šampiona, případně jiný plnohodnotný titul.

Hodnocení

– je na všech výstavách stejné – naopak liší se tituly.

hodnocení se zadává ve známkách – výborná, velmi dobrá, dobrá, dostatečná, nedostatečná – kromě toho se ještě zadává pořadí prvních čtyřech ve třídě. Na prvních 2 pozicích pak mohou být zadány i tituly, pouze v případě známky výborná. Toto hodnocení je stanoveno výstavním řádem ČMKU.

Jak je uvedeno níže hodnocení by se mělo vždy provádět na základě kvality konkrétního jedince nikoliv na základě kvalit handlera:-). Neboť špičkový handler nakonec vyjezdí tituly i na průměrném jedinci:-( A to by opravdu být nemělo.

Bohužel se často setkáváme s naprosto jinou praxí:-( Je smutné, že posuzuje handling psa a až po té jeho kvality. Proto raději vystavujeme na výstavách posuzovaných zahraničními rozhodčími, ale ani tam to není ideální. Britští rozhodčí posuzují kvalitu psa a až při určování prvních 4 pozic ve třídě teprve hraje roli i handling.

a) Třída štěňat a dorostu

– velmi nadějná
– nadějná
Ve třídě štěňat i dorostu se určuje pořadí prvních čtyř jedinců a nezadává se titul Vítěz třídy.

b) Třída mladých, mezitřída, otevřená, pracovní, šampiónů (ev. vítězů), veteránů, čestná

– výborná

– velmi dobrá

– dobrá

– dostatečná

Ve třídě mladých, mezitřídě, otevřené, pracovní, šampiónů (eventuelně vítězů), veteránů a čestné se stanovuje pořadí čtyř psů oceněných známkou výborná či velmi dobrá.

Uvedená klasifikace musí odpovídat těmto definicím:

– výborná –

Tato známka smí být přiznána jen takovému jedinci, který se velmi přibližuje ideálu, jak ho popisuje standard a je předveden ve výborné kondici. Jeho povaha musí být harmonická a vyrovnaná. Typem musí pes odpovídat své třídě a musí mít prvotřídní postoj psa. Převaha jeho kvalit musí vyvážit jeho drobné nedostatky. Musí vykazovat typické vlastnosti svého plemene.

– velmi dobrá –

Tato známka se přiznává takovému jedinci, který má typické vlastnosti svého plemene, vyvážené proporce a je v dobré kondici. Prominou se mu drobné vady, nikoli však vady morfologické. Toto ocenění může být uděleno jen prvotřídnímu jedinci.

– dobrá –

Toto ocenění se uděluje jedinci, který sice vykazuje znaky svého plemene, ale má viditelné hrubší vady.

– dostatečná –

Toto hodnocení obdrží jedinec, který sice vykazuje znaky svého plemene, ale jehož tělesnému vzhledu chybí do ideálu velmi mnoho, nevykazuje obecně přijímané charakteristické znaky nebo jehož fyzická kondice není dostačující.

– vyloučen z posuzování –

Musí být pes, který neodpovídá typu požadovanému standardem plemene; který vykazuje chování zjevně neodpovídající standardu nebo který je agresivní; který vykazuje abnormality varlat; který má vadu chrupu nebo anomální čelist; který vykazuje nedostatky barvy a/nebo srsti nebo vykazuje zjevné známky albinismu. Tato známka má být také zadána psům, kteří tak málo odpovídají jednotnému plemennému vzhledu, že to ohrožuje jejich zdraví. Dále má být zadávána psům, kteří vykazují vyřazující vady podle standardu plemene.

Psi, kterým nemůže být zadána žádná z výše uvedených známek, opustí kruh s hodnocením:

– neposouzen –

Toto hodnocení se zadává psovi, který se nepohybuje, stále skáče na svého vůdce nebo se snaží dostat ven z kruhu, čímž znemožňuje posoudit krok a pohyb nebo se trvale vyhýbá prohlédnutí rozhodčím a znemožňuje prohlédnutí chrupu, anatomie a stavby těla, ocasu nebo varlat. Toto hodnocení se také zadává tehdy, jsou-li patrné stopy operací nebo úprav, které naznačují, že vystavovatel chtěl ošálit rozhodčího.

Toto platí i v případě, že rozhodčí má dostatečný důvod předpokládat, že byla provedena operace, jejímž účelem bylo upravit původní stav nebo vlastnost (např. oční víčko, ucho nebo ocas). Důvod, pro nějž bylo zadáno hodnocení NEPOSOUZEN, musí být uveden v posudku.

Nejlépe zpracovaný seznam titulů, který jsem viděla:-) a našla zpracovala paní Vladimíra Tichá z ČMKU, takže Vám ho sem vložím:-)

Výstavní tituly

Tituly zadávané ve výstavním kruhu v rámci hodnocení plemene

Vítěz třídy

Zadává se jedinci oceněnému známkou výborný 1 ve třídě mladých, otevřené, pracovní, mezitřídě , vítězů a veteránů a to pouze na výstavách oblastních a krajských. V případě členění plemene dle zbarvení, velikosti a váhy může být tento titul udělen v každé třídě. U plemene německý ovčák může být, mimo mezinárodní výstavy, udělen titul Vítěz třídy mladých jedinci, který získal ocenění velmi dobrý 1.

Oblastní vítěz

Zadává se na oblastních výstavách nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd – mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. U plemen členěných podle barev srsti, velikostních rázů atd se zadává stejný počet oblastních vítězů jako na mezinárodní výstavě CACIBů. Informaci o tom, kolik CACIBů se u plemene zadává najdou zájemci na www.fci.be – standardy.

Krajský vítěz

Zadává se na krajských výstavách nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd – mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. U plemen členěných podle barev srsti, velikostních rázů atd. se zadává stejný počet krajských vítězů jako na mezinárodní výstavě CACIBů.

Nejlepší mladý pes nebo fena plemene

Zadává se na výstavách klubových, speciálních, národních a mezinárodních. Titul získává nejlepší mladý pes nebo fena plemene z konkurence všech mladých jedinců plemene se zadaným čekatelstvím CAJC. Mezi vystavovateli se pro titul vžilo označení Junior BOB. Jedná se vlastně o nejlepšího mladého jedince plemene.

Nejlepší veterán plemene

Titul získává nejlepší veterán pes nebo fena plemene z konkurence všech veteránů plemene se zadaným oceněním výborný 1. Mezi vystavovateli se pro titul vžilo označení Veteran BOB. Titul se zpravidla zadává na výstavách klubových, speciálních, národních a mezinárodních.

Klubový vítěz

Zadává se na některých klubových výstavách. V propozicích výstavy je vždy uvedeno, zda je možné titul na dané výstavě získat či ne. Podmínky pro přiznání titulu určuje předpis příslušného chovatelského klubu. Titul může být např. vázán na členství v klubu. Klubový vítěz se zpravidla zadává nejlepšímu jedinci – psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd – mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. V pravomoci chovatelského klubu je rozhodnout zda vůbec a za jakých podmínek se bude zadávat titul Klubový vítěz mladých. Zpravidla jej získávají pes i fena, kteří obdrželi čekatelství CAJC nebo u plemen posuzovaných podle barev nebo velikostních rázů nejlepší mladý pes i fena z konkurence CAJC.

Vítěz speciální výstavy

Zadává se na speciálních výstavách plemene a to nejlepšímu jedinci – psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd – mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Národní vítěz

Zadává se na národních výstavách nejlepšímu jedinci – psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd- mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Vítěz plemene- BOB (BEST OF BREED)

Nezadává se na oblastních a krajských výstavách. Na klubových, speciálních a národních výstavách se zadává nejlepšímu psovi nebo feně z konkurence nejlepšího mladého jedince plemene , nejlepšího veterána plemene a podle typu výstavy z klubových, speciálních a národních vítězů psů i fen . Pokud se jedná o klubovou výstavu bez zadávání titulu klubový vítěz , postupují do soutěže o BOB nejlepší mladý jedinec plemene , nejlepší veterán plemene a všichni CAC. Na mezinárodní výstavě postupuje do soutěže o BOB nejlepší mladý jedinec plemene , nejlepší veterán plemene a pes a fena CACIB.

Tituly zadávané v slavnostním kruhu výstavy v rámci závěrečných soutěží

Vítěz velké národní ceny – BONB (Best of National Breeds)

Do kruhu nastupují na výstavě posouzení jedinci národních plemen (český teriér, český fousek, český strakatý pes, český horský pes, chodský pes, pražský krysařík) a plemene československý vlčák. Všechna plemena jsou představena. Samotné soutěže o titul BONB se zúčastní pouze jedinci s titulem BOB.

Vítěz skupiny FCI –BIG (BEST IN GROUP)

Do soutěže nastupují všichni vítězové plemen (BOB) příslušné skupiny FCI. Neuznaná národní plemena tvoří zvláštní skupinu, jejíž vítěz se na mezinárodní výstavě na rozdíl od výstavy národní nemůže zúčastnit soutěže o titul BOD a BIS.

Vítěz dne – BOD (BEST OF DAY)

Soutěž může být zařazena na vícedenních výstavách a nastupují do ní jedinci jedinci, kteří obdrželi titul BIG. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.

Vítěz výstavy BIS (BEST IN SHOW)

Do soutěže nastupují všichni vítězové skupin FCI – BIG u jednodenních výstav nebo Vítězové jednotlivých dnů (BOD) na výstavách vícedenních. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.

Dále mohou být pořadatelem vyhlášeny soutěže:

Vítěz mladých skupiny FCI – JBIG (BEST IN GROUP JUNIOR)

Do soutěže nastupují všichni Nejlepší mladí psi nebo feny plemen příslušné skupiny FCI

Nejlepší mladý výstavního dne – JBOD (BEST OF DAY JUNIOR)

Soutěž může být zařazena na vícedenních výstavách a nastupují do ní všichni vítězové mladých jednotlivých skupin FCI. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.

Juniorský vítěz výstavy JBIS (BEST IN SHOW JUNIOR)

Do soutěže nastupují všichni vítězové mladých jednotlivých skupin FCI u jednodenních výstav nebo Juniorští vítězové jednotlivých dnů (JBOD). Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.
Všechny tituly je možno zadat bez ohledu na počet předváděných jedinců, pokud kvalita kandidáta na titul odpovídá požadavkům na jeho zadání. Případné tituly je možno udělit pouze tehdy, je-li jejich udělení v souladu s propozicemi výstavy.

Čekatelství

CAJC – (CERTIFICAT D´ APTITUDE AU JUNIOR CHAMPIONAT

čekatelství šampionátu mladých může být zadáno výbornému 1- psovi i feně .- ve třídě mladých. Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní

CAC (CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT)

čekatelství šampionátu krásy
může být zadáno výbornému 1 – psovi i feně- ve třídách – mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a šampiónů. Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní.

r.CAC –( RESERVE CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT)

rezervní čekatelství šampionátu krásy může být zadáno výbornému 2 – psovi i feně ve třídě, kde byl zadán CAC. Zadává se ve třídách :- mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a šampiónů na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní.

CACIB – (CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ)

čekatelství mezinárodního šampionátu krásy může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborných 1 z tříd – mezitřídy, otevřené, pracovní, šampiónů.

r.CACIB (RESERVE CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ)

může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě druhému nejlepšímu jedinci -psovi i feně. Do této soutěže postupují : výborný 2 ze třídy, z které byl navržen CACIB a výborní 1 z ostatních tříd.

Championáty

Ch. – šampion krásy – 4 x CAC titul z toho 2x na mezinárodní výstavě získaných ve dvou výstavních sezónách
ICh. „Inter Champion“ – Mezinárodní šampion krásy – 4 x CACIB – získaný minimálně tří různých zemí a od tří rozhodčích, mezi prvním CACIB a posledním titulem může být minimálně 366 dní.
MCh. – Multi Champion – podmínkou je získání titulu Champion 3 členských zemí FCI
GCh. – Grand Champion – 3 x CAC získané ve třídě šampionů, od 2 rozhodčích, jedna z výstav musí být mezinárodní výstava a pes/fena musí být držitelem Ch CZ.
JCh. – Junior Champion – 3 x CAJC ve věku 9-24 měsíců, nebo 2x CAJC a jeden CAC titul získjaných ve věku 9-24měsíců, od min. 2 rozhodčích
Klubový Champion – podmínky stanovuje klub příslušného plemene
Klubový šampion SBT CZ

Podmínkou pro získání titulu je nepřerušené členství majitele/lů (v případě více majitelů psa / feny všech, vyjma spoluvlastnictví rodinného příslušníka) v klubu, účast na klubové, nebo speciální výstavě SBT v ČR, příloha PP bez zápisu o účasti na výstavě pořádané UCI. Celkový počet potřebných bodů: Klubový champion 100 bodů (nutno získat během tří kalendářních let jdoucích po sobě) Klubový junior champion 40 bodů (nutno získat do dvou let stáří psa / feny)
Bodování: Započítávají se výsledky z mezinárodních, národních, klubových a speciálních výstav.